03.02.2023, Cuma
2 °C / 11 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. KÜLTÜR-SANAT-TURİZM
  4. /
  5. LAODİKYA
  6. /
  7. Laodikya kazılarında 4 bin 500’ün üzerinde...

Laodikya kazılarında 4 bin 500’ün üzerinde eser çıkarıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 31 Ekim 2022 Pazartesi - 11:54Güncelleme: 31 Ekim 2022 Pazartesi - 12:05
Laodikya kazılarında 4 bin 500’ün üzerinde eser çıkarıldı

Denizli’nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan antik kenti Laodikya’daki kazılarda bugüne kadar 4 bin 500'ün üzerinde eser gün yüzüne çıkarıldı.

Geçmişi milattan önce 5 bin 500’e dayanan antik kent, Avrupalı seyyahlarca 17. yüzyılda keşfedildi. Yedi büyük kiliseden biri olarak Hristiyanların kutsal kitabı İncil’de ismi geçen antik kentteki ilk bilimsel kazı, 1961-1963’te yapıldı. 1990’lı yıllarda da yüzey araştırması gerçekleştirdi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) öğretim üyesi ve Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek başkanlığında 2003 yılında başlatılan kazılar yıl boyunca sürüyor.

Laodikya’da yaklaşık 20 yıldır devam eden kazı ve restorasyonlar sonucunda kentte “Suriye” ve “Stadyum” caddeleri, sütunlarıyla ayağa kaldırıldı. Milattan sonra 494’te meydana gelen depremde yıkılan 1750 yıllık freskli traverten bloklar da gün yüzüne çıkarıldı.

Yine çalışmalarda 3 metre uzunluğunda 1906 yıllık Roma İmparatoru Marcus Ulpius Nerva Traianus’un (Trajan) heykeli ve 2 bin yıllık olduğu değerlendirilen rahip başı heykeli de bulundu.

Ayrıca kentte 2200 yıl önce inşa edilmiş ve milattan sonra 5. yüzyıla kadar kullanılan Batı Tiyatrosu’nun restorasyonu tamamlanarak açıldı.

Geçmiş yıllarda toprak altından çıkartılan ve restorasyonu süren 2 bin yıllık Traian Çeşmesi’nin yıl sonuna kadar ayağa kaldırılması planlanıyor.

100 BİN ZİYARETÇİ

Yıllık 100 binin üzerinde ziyaretçi ağırlayan ve misafirlerini tarihi yolculuğa çıkaran antik kentteki kazılarla ilgili bilgi veren Prof Dr Celal Şimşek, geniş ve çekirdekten yetişen bir ekiple çalışma yürüttüklerini söyledi.

Haberin DevamıReklam

“YAŞAYAN ARKEOLOJİ PARKI” HEDEFİ

Aynı zamanda yaşayan bir arkeoloji parkı kurma çabasında olduklarını dile getiren Şimşek, “Bugün için artık Laodikya Antik Kenti hem ülkemizde hem de dünyada tanınan ve her yıl yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği, gezip gördüğü en önemli arkeolojik alanlardan birisi. Özellikle de 20 yıl içinde 4 bin 500’ün üzerinde eser ortaya çıkartıldı ve bunlar Denizli Hierapolis Arkeoloji Müzesi’ne teslim edildi. Gerçekte bugün antik kentten çıkarılan bu eserlerle bir müze rahat bir şekilde açabilecek durumda” diye konuştu.

EFES CADDESİ VE BÜYÜK STADYUMA YÖNELİK ÇALIŞMALAR

Şimşek, kentin batı tarafındaki “Asapos Nehri” diye adlandırdıkları Gümüşçay’da 170 metre uzunluğundaki Roma köprüsünün restorasyonunu tamamlamak istediklerini vurgulayarak, böylece ziyaretçilerin Efes Caddesi’ne geçmesini sağlayacaklarını kaydetti.

Misafirleri Güney Hamam Kompleksi ve Anadolu’nun en büyük stadyumuna ulaştırma hedefinde olduklarını aktaran Şimşek, “Antik kenti gezilip görülecek alanlar olarak herkesin beğenisine sunma niyetindeyiz” dedi

Geçen 20 yıl içinde kazılarla ilgili birçok bilimsel yayının ortaya çıktığını hatırlatan Şimşek, yine aynı süreçte yüksek lisans ve doktora çalışmalarına destek olduklarını sözlerine ekledi.

DENİZLİ (AA)