27.07.2021, Salı
21 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. SERİNHİSAR
  8. /
  9. Leblebi üretimi salgın döneminde yüzde 30...

Leblebi üretimi salgın döneminde yüzde 30 arttı

Haber Merkezi - 6 Temmuz 2021 Salı - 11:45 Leblebi üretimi salgın döneminde yüzde 30 arttı

Denizli’nin Serinhisar ilçesinde, pandemi döneminde leblebi üretimi yüzde 30 arttı. İlçede üretilen leblebi, iç pazarın yanı sıra 39 ülkeye ihraç ediliyor.

A- A+

Denizli’nin leblebisi ile ünlü ilçesi Serinhisar’da pandemi dönemi yasakları leblebi üreticilerine yaradı. Kısıtlamalar ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle kuruyemişe talep arttı. 160 imalathanenin bulunduğu ilçede leblebiciler bunu fırsata çevirip günlük 110 ton olan üretimlerini yüzde 30 artırdı.

Coğrafi işarete sahip leblebinin mutfağının Serinhisar, vitrininin ise Çorum olduğunu söyleyen Serinhisar Leblebici İmalatçıları Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Cemal Kobaş, “Serinhisar’da yaklaşık 160 imalatımızda günlük 110 ton sarı leblebi üretiyoruz. 40 çeşit ürün üretimi var. Üzümlüsünden trelicelisine, çileklisinden acılısı ve tuzlusuna kadar. En son yaptığımız ürün üzümlü leblebi. Yaklaşık 39 ülkeye ihracatımız var. Yurt içi de dahil Çorum başta olmak üzere Türkiye’nin her tarafına leblebi gönderiyoruz” dedi.

“YÜZDE 30 ÜRETİMİ FAZLALAŞTIRDIK”

Leblebinin saf su ve ateşle üretildiğini belirten Kobaş, “Leblebinin mutfağı Serinhisar, vitrini Türkiye’nin her tarafıyla birlikte Çorum’dur. Pandemi döneminde tüketimin artmasıyla birlikte yaklaşık yüzde 30 imalat fazlalığımız gerçekleşti. Yüzde 30 üretimi fazlalaştırdık bu dönemde. Üreticilerimiz için pandemi verimli geçti diyebiliriz. Leblebi doğal bir üründür. Hiçbir katkı maddesi olmadan sadece saf su ve ateşle üretilir. Ayrıca coğrafi işaretimiz de leblebide mevcuttur” diye konuştu.

DENİZLİ (İHA)