Prof Dr Bertan: Hisar ve Atouda, en iyi turizm köyü potansiyeline sahip – D20Haber
19.07.2024, Cuma
27 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. SARAYKÖY
  8. /
  9. Prof Dr Bertan: Hisar ve Atouda,...

Prof Dr Bertan: Hisar ve Atouda, en iyi turizm köyü potansiyeline sahip

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 16 Ocak 2024 Salı - 17:59Güncelleme: 16 Ocak 2024 Salı - 18:00
Prof Dr Bertan: Hisar ve Atouda, en iyi turizm köyü potansiyeline sahip

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Turizm Fakültesi Dekanı Prof Dr Serkan Bertan, Sarayköy’e bağlı Hisar Mahallesi ile sınırları içinde yer alan Attouda Antik Kenti’nin “en iyi turizmi köyü” olma potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Prof Dr Serkan Berkan, Attouda Antik Kenti’nin yerelde turist ziyaretçi sayısını artırmak ve sürdürülebilir kalkınma için Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütünün (UNWTO) ‘en iyi turizm köyü’ girişimi ağına katılımının önem taşıdığını ifade etti.

En iyi turizm köyü için aranan koşulları da açıklayan Bertan, “Yerel işletmeleri ve gelenekleri yaşatma konusunda destek sağlayan, sürdürülebilir kalkınma hedefleri ile uyumlu olarak turizmin gelişimine odaklanan, kırsal destinasyonları tanıtan, kırsal alanlarda fırsatlar oluşturan en iyi turizm köyleri girişimi; kültürel ve doğal varlıklara sahip, kırsal turizm konusunda örnek destinasyon, kırsal ve toplum temelli değerleri, ürünleri ve yaşam tarzını koruyan, tanıtan ve ekonomik, sosyal ve çevresel tüm yönlerde yenilik ve sürdürülebilirliğe bağlılığı olan köyleri kapsamaktadır” dedi.

Haberin DevamıReklam
Bertan, en iyi turizm köyü girişimine başvurudaki kriterleri de “en fazla 15 bin nüfusa sahip olması, tarım, ormancılık, hayvancılık gibi geleneksel faaliyetlerin devam ettiği bir alanda bulunması, topluluk değerlerinin ve yaşam tarzının paylaşılması, kültürel ve doğal kaynaklara sahip olması, kültürel kaynakların tanıtılması-korunması, sürdürülebilirlik, turizm geliştirme ve değer zinciri entegrasyonu, turizmin yönetişimi ve önceliklendirilmesi, altyapı ve bağlantı, sağlık, emniyet ve güvenlik kriterlerine sahip olması” şeklinde sıraladı.

ATTOUDA ANTİK KENTİ

Salbakos Dağı’nın doğusunda tepede yer alan Attouda Antik Kenti ve Hisar Köyü, 1988 yılında 1. derece arkeolojik sit alanı, 2013 yılında 1. derece kentsel arkeolojik sit alanı ilan edildi. Birçok döneme ait değerlerin bulunduğu Attouda Antik Kenti ve Hisar’da M.Ö. 2. yüzyıldan itibaren yaşam devam ediyor. Mahallede; Mercan Dede Türbesi, Hisar Köyü Camisi, değirmen, köy odası, kooperatif binası, öğretmen evleri, tarihi köy kahvesi ve Gazi İlkokulu bulunuyor. Köyde kültürel değerlerin korunması ve tanıtılması konusunda çalışmalar gerçekleştiriliyor. Ayrıca, PAÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından yüzey araştırması yapılıyor.