17.09.2021, Cuma
15 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. SARAYKÖY
  8. /
  9. 2200 yıllık Attouda Antik Kenti’nde yüzeysel...

2200 yıllık Attouda Antik Kenti’nde yüzeysel araştırma yapılıyor

Haber Merkezi - 26 Ağustos 2021 Perşembe - 11:35 2200 yıllık Attouda Antik Kenti’nde yüzeysel araştırma yapılıyor

Denizli’nin Sarayköy ilçesindeki 2200 yıllık Attouda Antik Kenti'nin gün yüzüne çıkması için oluşturulan 28 kişilik bilim heyeti, yüzey araştırması çalışmalarına başladı.

A- A+

İlçenin Hisar Mahallesi’nde bulunan Attouda Antik Kenti’nin gün yüzüne çıkması için, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Arkeoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr Bilge Yılmaz Kolancı başkanlığında 28 kişilik bilim heyeti tarafından gerçekleştirilecek çalışmalar Kültür ve Turizm Bakanlığı, Pamukkale Üniversitesi ve Sarayköy Belediyesi iş birliğiyle başladı. Haritalama, mimari belgeleme ve arkeolojik kazılara altlık oluşturmasına yönelik çalışmalar 17 Eylül’e kadar devam edecek.

Planlanan yüzey araştırması çalışmasıyla öncelikle antik kentin kapsamı ve niteliğinin belirleneceği, uzun dönemde ise antik kentin arkeolojik kazı, yüzey araştırması ve restorasyon projelerinin hazırlanacağı kaydedildi.

Çalışmanın ilk gününde Denizi İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol, Denizli Müze Müdür Vekili Arkeolog Nail Uyar, Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, araştırma ekibini ziyaret etti.

ÖZBAŞ: SARAYKÖY TURİZMDE DE İSMİNİ DUYURACAK

Sarayköy’e verdikleri bir sözün daha gerçekleşmesinden dolayı mutluluk duyduklarını ifade eden Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, “Sarayköyümüz verimli topraklarıyla bir tarım şehri, güzel tesisleriyle bir sanayi şehri, jeotermal kaynaklarıyla bir jeotermal şehridir. Göreve başlarken belediyemizin bütçesiyle inşa ettiğimiz üniversite binamızla da bir bilim şehri olacağımıza, aynı zamanda termalleriyle bir turizm kenti olan ilçemizin kültürü ve tarihi açısından da turizme farklı bir dalda da ev sahipliği yapacağına söz vermiştik. Bugün hamdolsun ilmek ilmek dokuyarak verdiğimiz sözü gerçekleştirmekten dolayı mutluluk ve gurur duyuyorum. Yer altında MÖ 2. yüzyıla dayanan bir antik kent bulunurken, üzerinde ise 2200 yıllık yaşamın olduğu bir şehir var. Burada tarihin ortaya çıkması için elimizden gelen gayreti göstermek için paydaş olmaya karar verdik” dedi.

KOLANCI, ATTUODA ÇOK ÖNEMLİ BİR YERLEŞİM YERİ

Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Dr. Bilge Yılmaz Kolancı ise, Attouda Antik Kenti’nde yaptıkları araştırmanın Kültür ve Turizm Bakanlığı, Pamukkale Üniversitesi, Sarayköy Belediyesi, Koç Üniversitesi (AKMED) ve Türk Tarih Kurumu tarafından çeşitli projelerle desteklendiğini söyledi. Kolancı, şöyle devam etti:

Haberin DevamıReklam

“Bu çalışmamız, Attuoda Antik Kentimizde ilk bilimsel araştırma olması bakımından önemli. Farklı illerden uzmanlıkları olan kişilerden oluşan heyet üyelerimiz var. Bu hocalarımız ile birlikte çok çeşitli araştırmalar yapacağız. Attuoda çok önemli bir yerleşim yeri. Burada 2200 yıldır kesintisiz bir yaşam var. Anadolu’da çok nadir görülen bir özelliktir. Buradaki her sokağı farklı bir döneme ait kalıntılar oluşturduğu için canlı bir zaman tüneli olma özelliğine sahip. Burada ilk olarak arkeolojik yapılar ve yapı kalıntıları üzerine çalışacağız. Bizim öncelikli adımımız antik döneme ait yapıların nerede olduğuna dair bir tespit çalışması yapmak. Bu yüzden yüzey araştırmasına başladık. Daha sonra Hisar Mahallesindeki tescilli yapıların restorasyonuna yönelik çalışmaları da gerçekleştirmek istiyoruz.”

AKYOL: ATTOUDA BİZİ EN ÇOK HEYECANLANDIRAN ANTİK KENTLER ARASINDA

İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol da, Attouda Antik Kenti’nin geçmişte önemli bir yerleşim yeri olduğunu kaydederek, “Denizli tarihe ve tarife sığmayacak engin ve zengin güzellikleri olan bir şehir. Şehrimiz birçok antik kenti içinde barındırıyor. Attouda’da bizi en çok heyecanlandıran antik kentlerimizden birisi. Burada 2200 yıllık bir yaşam var. MÖ 2. yüzyıla uzanan yer altındaki zenginlikleri güzelliklerin yeryüzüne çıkarılması için çalışacağız. Bir ekip ile çalışma ortamı oluşturuldu. Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Valiliğimiz ile Sarayköy Belediye Başkanımız Ahmet Necati Özbaş’ın da büyük destekleri oldu. 2023 yılının sonuna kadar devam edecek olan bu çalışmada emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

UYAR: ÇALIŞMALAR SES GETİRECEK

Denizli Müze Müdür Vekili Arkeolog Nail Uyar da “Attouda’da Dr. Bilge Yılmaz Kolancı hocam ile çalışmalar başladı. Akabinde inşallah kazılarımızda başlar. Burası araştırmaya birçok verileriyle aç bir bölge. İnşallah sürpriz verileriyle hocalarımız burada birçok ses getirecek. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın, Denizli Valiliğimizin ve Sarayköy Belediyemizin destekleriyle çok güzel çalışmalara imza atacağına inanıyorum” dedi.