13.08.2022, Cumartesi
22 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. SARAYKÖY
  8. /
  9. Silah arkadaşları, şehidi mezarı başında andı

Silah arkadaşları, şehidi mezarı başında andı

Haber Merkezi - 26 Aralık 2021 Pazar - 16:31 Silah arkadaşları, şehidi mezarı başında andı

Vatani görevini yaptığı Şırnak’ın Silopi ilçesinde, 30 Aralık 1996’da düzenlenen hain saldırı sonucu şehit düşen Jandarma Komando Er Hüseyin Kuş’a silah arkadaşlarından vefa. Şehidin komutanları ve asker arkadaşları, 25 yıldır mezarı başında buluşup, anma töreni gerçekleştiriyor.

A- A+

Şehit Jandarma Komando Er Hüseyin Kuş’un mezarı başında ve Sarayköy Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma programına Sarayköy Kaymakamı Celalettin Cantürk, Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, Denizli İl Jandarma Komutanı Albay Veysel Yanık, İlçe Emniyet Müdürü Ferhat Küçükyalım, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Uğur Bekir Bakırcı, emekli albay Mustafa Mercan, şehit Hüseyin Kuş’un silah arkadaşları ve şehit babası Osman Kuş katıldı.

Anıların tazelendiği, duygusal anların yaşandığı programda Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, konuşma yaptı. Özbaş, “Karşımızda sizleri görünce Türkiyemiz, Cumhuriyetimiz, Atamız, kahraman şehitlerimiz ve gazilerimiz aklımıza geliyor. Sizlerle gurur duyuyoruz. Bu topluluk Türkiye’ye örnek, dünyaya bir mesajdır” dedi.

Şehidin babası Osman Kuş ise, “Beni 25 yıldır yalnız bırakmıyorsunuz. Ben sizleri gördüğüm zaman, kendi evladımı görmüş gibi oluyorum. Hepinizden Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

Haberin DevamıReklam

Denizli İl Jandarma Komutanı Albay Veysel Yanık da, “Bu nefes, bu bedende olduğu sürece vatanımızın birliği, dirliğini koruyacak, dünyamızın sonuna kadar yaşatmak için elimizden gelen tüm fedakârlığı yapacağız. Şehit olunacaksa da hepimiz şehit olmak için hazırız. Ki bu uğurda yemin ettik. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet geride kalan yakınlarına sağlık, sıhhat vermesini temenni ediyorum” diye konuştu.

O dönemde üsteğmen olan emekli Albay Mustafa Mercan da 25 yıl önce yaşananları anlattı. Mercan, şunları söyledi:

“30 Aralık’ta kaybettiğimiz Hüseyin Kuş kardeşimizin 25. yılı. Hüseyin Kuş kardeşimiz katyuşa füzesiyle şehit olan ilk askerimizdir. Kardeşimiz operasyon sırasında er tabiriyle torununa füze gelmesin diye üzerine atlıyor ve o sırada vuruluyor. Kardeşimizin emaneti ailesinin her zaman yanında olmak istedik ve her yıl Sarayköyümüzde toplanıyoruz. 25 yıldır Osman babamın acılarını hafifletebilir miyiz, evladı olabilir miyiz diye bir olduk, diri olmaya çalıştık. Şehitler televizyondan sadece 10 veya 15 saniyede anılmıyor. Şehitler bu ülkede hiç unutulmuyor. Sürekli anılıyor. Sarayköy’de bu milletin gerçek yüzünü gösterdik.”

Daha sonra Hüseyin Kuş’un evinin önünde düzenlenen mevlit hayrı, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve Denizli İl Jandarma Komutanı Albay Veysel Yanık’in da katılımıyla yapıldı.

Anma programı, Şehit Hüseyin Kuş’un mezarının ziyaret edilip, dua okunmasıyla son buldu.