09.08.2022, Salı
23 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BABADAĞ
  8. /
  9. Yılkı atları Babadağ’ın yükseklerini mesken tuttu

Yılkı atları Babadağ’ın yükseklerini mesken tuttu

Haber Merkezi - 25 Mayıs 2021 Salı - 13:44 Yılkı atları Babadağ’ın yükseklerini mesken tuttu

Denizli’de “yılkı adları” Ege’nin en yüksek dağlarından biri olan Babadağ’ın yüksek kesimlerini mesken tuttu.

A- A+

“Dağların özgür çocukları” olarak adlandırılan yılkı atları, bu kez 2 bin 308 metre yüksekliğe sahip Babadağ’da görüntülendi. Kuş gözlemi yapmak için dağa çıkan Süleyman Kenan Çüngür, karşısında yılkı atlarını gördü. Kuş gözlemini bırakan Çüngür, vahşi atların fotoğraflarını ve görüntülerini çekti.

Haberin DevamıReklam

Son yıllarda yılkı atlarına hırsızların dadandığını, grup olarak gözlem yaptıkları bölgelerde jandarmayla koordineli olarak çalıştıklarını anlatan Çüngür, “200 civarı yılkı atı var. Kuş gözlemlerken önüme çıkıp etrafımda geziyorlar ve onların fotoğraflarıyla videolarını çekiyoruz. Şu aralar yılkı atlarına hırsızlar dadandı. Atların sayısını azaltmaya başladı ve bugün jandarmayla çalışma gerçekleştirdik. Onları atları yakalamasına engel olduk, araca binerek kaçtılar” dedi.

Atların özgürce dağlarda gezdiklerini anlatan Çüngür, “Yılkı atlarından Akdağ’da 500, Babadağ’da da 200 dolayında var. Sahada gezdiğimiz sürece biz onlara sahip çıkıyoruz. Yılkı atları orada kendileri beslenip ürüyorlar. Küçük küçük taylarıyla beraber özgürce geziyorlar. Dağların zirvelerine doğru koşarak gidiyorlar” diye konuştu.