20.05.2019, Pazartesi
20 °C / 33 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. Öztürk: Teknoloji bağımlılığını önlemede amaç belirlemek...

Öztürk: Teknoloji bağımlılığını önlemede amaç belirlemek önemli

Haber Merkezi - 12 Mart 2019 Salı - 14:22 Öztürk: Teknoloji bağımlılığını önlemede amaç belirlemek önemli

İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk, teknolojinin ve internetin bu olumsuz etkilerini azaltmak için akıllı kullanıcı olmaya yönelmek gerektiğini, amaç belirlemenin bağımlılığın önüne geçebileceğini belirtti.

İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk, teknoloji ve internetin yoğun kullanımı sayesinde her konudaki veri akışının dünyayı küçük bir köye çevirdiğini, ancak bu sık ve yaygın kullanımdan kaynaklı birçok problemin türediğini, bunların en başında teknoloji bağımlılığı geldiğini söyledi.

Bütün ülkeleri gezmek, bütün kültürleri tanımak, yurt dışından alışveriş yapmak, dünyanın öbür ucunda yaşayan sevdiklerimizle anında görüşmek, banka işlemlerimizi saniyesinde yapmak gibi bir zamanlar hayal edilemeyen birçok şeyin artık parmakların ucunda olduğuna işaret eden Öztürk, şunları kaydetti:

“Bireylerde, okul çağındaki çocuk ve gençlerde oldukça sık görülen problemli internet/bilgisayar kullanımı, sosyal ilişkilerinin olumsuz yönde etkilenmesine, aile bağlarının zayıflamasına neden olmakta; akademik başarılarını veya iş başarılarını da düşürebilmektedir. Hatta yapılan araştırmalar toplumsal duyarsızlığı artırdığı, mahremiyet sınırlarını zedelediği ve kişilik yapısında olumsuz etkileri olduğunu ortaya koydu. Teknolojinin ve internetin bu olumsuz etkilerini azaltmak için akıllı kullanıcı olmayı becerebilmek gerekir. Nasıl ki gerçek dünyanın uyulması gereken kuralları ve sorumlulukları varsa internet diye adlandırılan sanal dünyada da uyulması gereken kurallar ve sorumluluklar vardır. Bu konuda akıllı kullanıcılık ile ilgili farkındalık oluşturulmalıdır. Gerçek dünya ile sanal dünya arasında ahenk sağlanmalı ve özellikle teknoloji ile internetin kullanımına insani sınırlar çekilmelidir.”

“Teknoloji kullanımında amaç belirlemek bağımlılığı önleyebilir” diyen Öztürk, ailelere ve gençlere internet kullanımına ilişkin şu önerilerde bulundu:

-Bazı günler ve ya belirli saatlerde internette daha uzun süre geçiriliyorsa bunun niçin böyle olduğunu kendine sormalıdır. Aynı zaman diliminde hangi sosyal faaliyet bu açığı kapatırdı üzerine düşünülmelidir.

-Bireyler internet kullanımının ne kadar süre olacağını kendisine hatırlatacak bir alarm sistemi oluşturmalıdır.

-Şu an internette geçirilen zamanda dışarıda nelerin kaçırıldığı ve ya neler yapılabileceği üzerine bir liste hazırlanarak farkındalık artırma çalışmaları yapılabilir.

-Bilgisayar evin ortak kullanım alanlarından (oturma odası, mutfak vb.) birine kurulmalıdır. Denetim ve uyarı için bu önemli bir kuraldır.

-Çocuklar ve gençler için sorun teşkil edebilecek internet uygulamalarının (savaş oyunları, şiddet içerikli oyunlar, uygunsuz siteler vb.) kullanımı engellenmelidir.

-Aileler çocuklarıyla okul ve ders başarısının ötesinde sohbet edecek başka konular bulmalıdır. Onları hoşlandıkları, ilgi duydukları konulardan bahsetmeye; kaygı ve sorunlarını konuşmaya, paylaşmaya teşvik etmelidir.

-Çocukların ve gençlerin, arkadaşlarına ve sosyal ortamlara daha fazla zaman ayırmaları desteklenerek özendirilmelidir.

-Çocuklar ve gençler, aileleriyle birlikte ortak hobiler geliştirmeleri için teşvik edilmelidir. Ev içerisinde sorumluluk ve görevler verilmelidir. Aile de yaşanan sorunların çözümüne katkı sunması sağlanarak aidiyet duygusu geliştirilmelidir.