19.05.2019, Pazar
15 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. PAÜ Tıp Fakültesi öğrencileri beyaz önlük...

PAÜ Tıp Fakültesi öğrencileri beyaz önlük giydi

Haber Merkezi - 1 Aralık 2018 Cumartesi - 09:57 PAÜ Tıp Fakültesi öğrencileri beyaz önlük giydi

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi öğrencileri düzenlenen törenle beyaz önlüklerini giydi.

PAÜ Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki törende konuşan PAÜ Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Dr. Osman Çiftçi, “‘‘Bugün hekimlik yolculuğunun, ilk adımını atmak için bir aradayız. Bu ilk adımın bir sembolü olarak ‘beyaz önlük’ giyme törenini gerçekleştiriyoruz. Beyaz önlük hekimlik mesleği için dürüstlüğün, aydınlığın, asaletin, saflığın, bilgeliğin, alçak gönüllü olmanın, sorumluluğun ve tüm insanlara hizmet aşkının bir sembolüdür. Bugün önlük giyecek olan gençlerimizin hekimlik eğitimi yolculuğunun ülkemiz için önemli bir tarihte, cumhuriyetimizin 100. yılında tamamlanacak olması da manidardır ve genç arkadaşlarıma ayrı bir sorumluluk yüklemektedir. Bugün sizlere beyaz önlük giydirdiğimizde hissettiğimiz sevinci ve duyduğumuz onuru altıncı yılın sonunda edeceğiniz yeminle de bizlere ve ailelerinize yaşatmanız en büyük temennimizdir. Tıp Fakültemizin teknik, teknolojik ve sosyal anlamda gelişmesine ve yapılandırılmasına en büyük desteği sağlayan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Hüseyin Bağ’a bir kez daha hepinizin huzurunda teşekkürlerimi sunuyorum’’ dedi.

PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ ise konuşmasında, ‘‘Tıp Fakültesi, üniversitemizin ilk açılan fakültelerinden biri olup bugüne kadar birçok başarıya imza atmış; başarılı hekimler, uzmanlar, değerli bilim insanları yetiştirmiştir. Son iki yıl içerisinde aramıza katılan hocalarımızla Tıp Fakültemizin öğretim üyesi kadrosunu güçlendirdik. Hem Fakültenin hem de Hastanenin teknik alt yapı eksiklerini tamamlama ve mekân eksikliklerini giderme çalışmalarımız devam etmektedir. Bunun için yoğun çaba sarf eden Sayın Başhekimim ve Dekanıma, tüm ekibe huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Sevgili gençler, sizler uzun eğitim maratonunu ve zorlu sınavları aşarak sorumluluğu çok, manevi hazzı yüksek olan tıp hekimliği mesleğinin sahibi olacaksınız. Bugünden itibaren giyeceğiniz beyaz önlük hiç kuşkusuz birçok değeri simgeliyor. Bu değerler ve sorumluluklarla başlayacağınız eğitim hayatınızda ve gelecekteki mesleki yolculuğunuzda taşıyacağınız bu beyaz üniforma, sizlere aynı zamanda eşsiz bir yol haritası olacaktır. Sadece başarı ve sonuç odaklı değil; aynı zamanda insan ve değer odaklı, daima pozitif, yapıcı ve mütevazı olun. İnsanların hayatlarına sunacağınız sağlık ve mutluluğun, öncelikle sizlerin yaşamlarında bulunmasını ve bunu başarı ile taçlandırmanızı diliyorum’’ ifadelerini kullandı.

75 YAŞINDA YENİDEN TIP ÖĞRENCİSİ OLDU

75 yaşında Tıp Fakültesi öğrencisi olarak beyaz önlük giyen Ali Yurdacan Ülgen törende, ‘‘1963 yılında Çapa Tıp Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi iken bırakmak zorunda kaldığım eğitim hayatıma yeniden döndüm. İçimdeki tıp ateşi hiç sönmedi. Hocalarımın desteği ve emekleriyle gelecekte bir doktor ve bir insan olarak diğer insanlara faydalı olmak istediğimi sizlerin huzurunda belirtiyor ve saygılar sunuyorum’’ diye konuştu.

Konuşmaların ardından öğrencilere beyaz önlükleri giydirildi.