Otizimli çocuklar çiçek yetiştiriyor – D20Haber
19.05.2024, Pazar
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. Otizimli çocuklar çiçek yetiştiriyor

Otizimli çocuklar çiçek yetiştiriyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 12 Nisan 2024 Cuma - 12:38Güncelleme: 12 Nisan 2024 Cuma - 12:38
Otizimli çocuklar çiçek yetiştiriyor

Denizli’nin Merkezefendi ilçesindeki Dentaş Özel Eğitim Uygulama Okuluna devam eden otizmli öğrenciler, okul bahçesine kurulan serada farklı türde çiçek yetiştiriyor.

Dentaş Özel Eğitim Uygulama Okulu bünyesinde kurulan sera güzelliğiyle ziyaretçilerin gözlerini kamaştırıyor. Okula devam eden 180 otizmli öğrenci, serada tarım öğretmenleriyle birlikte 200 farklı türde çiçek üretiyor. DOÇEMSERA’da çiçek satışı yapılırken, özel günler için çiçeklerde hazırlıyor.

Dentaş Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdür Vekili Ömer Şafak, “Okulumuz bünyesinde, kurulu seramızda orta-ağır otizmli öğrencilerimiz ile lise öğrencilerimiz haftalık 8 ders saati uygulama seramızda ders işlemektedir. Okulumuzda 180 orta-ağır otizmli öğrenciye eğitim vermektedir. Uygulama seramızda öğrencilerimiz tarım öğretmenlerimizle birlikte bahçe ve ev bitkisi yetiştirmektedir. Seramızda öğrencilerimiz tarafından yetiştirilen çiçeklerin satışı da yapılmaktadır. Öğrencilerimizin eğitimine büyük katkı sağlayan seramız adeta cennet bahçesini andırmaktadır. Seramızdan satışta yapıyoruz. Halkımızı seramızı gezmeye kafemizde güzel zaman geçirmeye davet ediyoruz” dedi.

Haberin DevamıReklam
HERKESİN SEVECEĞİ ÇİÇEKLER

Seranın, otizmli öğrencilerin eğitim aldığı çok özel ve kesinlikle görülmesi gereken bir yer olduğunu kaydeden Şafak, serada mevsimlik çiçekler, iç mekan bitkileri, balkon çiçekleri, kaktüs ve sukulent çeşitleri ile hediyelik çiçekler yetiştirildiğini, aranjman ve dekoratif saksıların satışı yapıldığını belirtti. Şafak, şunları kaydetti:

“Mevsimlik çiçekler menekşe, çin karanfili, aslanağzı, çuha, bellis papatya, süs lahanası, begonya, kadife, rozet,zinya, ipek, gazanya iç mekan bitkiler orkide, guzmanya, paşa kılıcı, yucca, zamia, deve tabanı, antoryum, marginata, areka, açelya, gardenya, kalanşo, yılbaşı çiçeği, fil kulağı, lilyum, bonsai, barış çiçeği, pachira, kraton, starliçe, dua çiçeği balkon çiçekleri her mevsim balkonları süsleyen bodrum papatyası, petunya, çeşme papatyası, sardunya, ortanca, yasemin, gül, mavi papatya, gazanya, karanfil, alisyum, begonvil, zinya ve cam güzeli gibi çiçekler serada yetiştirilmektedir. Kaktüs ekinoks kaktüslerden özel tür kaktüslere kadar 100’den fazla çeşidi ile seramızda üretimi ve satışı yapılmaktadır.”

DENİZLİ (İHA)