15.01.2021, Cuma
2 °C / 11 °C Denizli Hava Durumu

Koca: Sayılar düşmezse ek kısıtlamalar gündemde

Haber Merkezi - 23 Kasım 2020 Pazartesi - 10:40 Koca: Sayılar düşmezse ek kısıtlamalar gündemde

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, alınan önlemlere rağmen coronavirüs salgını vakalarında gerileme görülmemesi durumunda, sokağa çıkma ve seyahat kısıtlaması dahil ek uygulamaların gelebileceğini belirtti.

A- A+

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yaptığı görüşmeyi köşe yazısına konu etti. “Ben kendi adıma hafta sonu biraz daha sert bir önlem isterdim” diyen Koca’nın yeni yasaklara ilişkin sözleri şöyle:

“HAFTA SONU İÇİN DAHA SERT ÖNLEM İSTERDİM”

“Önlemler yeterli mi? Bu zor bir durum aslında. Bir gönülden geçen önlem vardır bir de alınabilecek. Bu tüm dünyanın sorunu. Tüm sistem düşünülerek önlem alınıyor. Biz öneriyoruz. Konuşuluyor. Belirleniyor. Sayın Cumhurbaşkanı’nın önlemleri bizzat açıklaması ve önlem paketi olması şu açıdan iyi, farkındalığı arttırıyor ve ciddiyeti herkese hatırlatıyor. Bu iş ciddi, şakası yok mesajı en iyi böyle veriliyor. Daha fazlası olabilir miydi? Olabilirdi. Mesela ben kendi adıma hafta sonu biraz daha sert bir önlem isterdim. (Bakan Koca’nın bu ifadesinden aslında talep ettiğinin hafta sonu tam bir sokağa çıkma yasağı olduğunu anlıyorum) Ama bu da halka yeterince mesaj verdi. İki gün içinde hastalığın artış trendinin düştüğünü gördük bile. Bu bir adım sonra hasta sayısına, bir adım sonra ağır hasta sayısına, bir adım sonra entübe sayısına, bir adım sonra da vefat sayısına olumlu yansıyacak ve hepsi peyderpey düşecek.”

“SAYILAR DÜŞMEZ İSE EK YASAKLAR GELECEK”

“Peki ya düşmezse. Ya da şöyle sorayım. 15 gün tam bir kapanma daha iyi olmaz mıydı? 15 günde kimse batmaz ama uzun bir belirsizlik herkesi çok zora sokabilir.”

“Tam kapanma o kadar etkili olmayabiliyor her zaman ama şunu çok net söyleyeyim. Bu önlemler işe yaramaz ise hala tedbirlere uymakta sıkıntı çıkaran olur ise ve sayılar beklediğimiz, dilediğimiz oranda düşmez ise emin olun daha zorlayıcı kısıtlamalar da getireceğiz. Tam kapanma mı olur, şehirlerarası seyahat kısıtlaması mı olur, gece sokağa çıkma yasağı mı olur, buna karar veririz. Ama her şey sayılara bağlı. Düşerse yasaklar azalır. Düşmezse artar.”