05.12.2022, Pazartesi
8 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. KORONAVİRÜS
  6. /
  7. Koca: Ramazan için alternatifli bir hazırlık...

Koca: Ramazan için alternatifli bir hazırlık yapıldı

Haber Merkezi - 12 Nisan 2021 Pazartesi - 22:22 Koca: Ramazan için alternatifli bir hazırlık yapıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrasında “Ramazan için alternatifli bir hazırlık yapıldı” açıklamasında bulundu.

A- A+

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, merakla beklenen açıklamasını Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptı. Koca’nın “Ramazan için alternatifli bir hazırlık yapıldı” sözlerinin ardından gözler kabine toplantısına çevrildi. Koca’nın açıklamasındaki satır başları şöyle:

-Türkiye salgındaki en zor günlerini geçirmektedir.

-Ramazan ayı döneminde 2-3 haftalık zaman diliminde ilkokul öğretmenlerimizin hepsinin aşılamalarını bitirmek istiyoruz.

-Bildiğiniz gibi mart ayının başından itibaren vaka durumlarını il il gösteren bir harita yayınlıyoruz. Bu harita, vakaların her yerde artışta olduğunu gösteriyor. Covid-19 risk haritamızsa nüfusun yüzde 80’inin çok yüksek risk grubundaki şehirlerde yaşadığını ortaya koyuyor

-Bunun dışında tespit edilen başka varyantlar var. Güney Afrika varyantı 11 ilimizde 285 kişide, Brezilya varyantı ise 9 ilimizde 166 kişide görülmüştür. Az sayıda olmakla birlikte Kaliforniya-New York ile B.1.525 varyantı da tespit edilmiştir. Dünya Sağlık Örgütünün yüksek bulaştırıcılığı nedeniyle sıkı takibini tavsiye ettiği E484K mutasyonuna ise 4 bin 820 vakada rastlanmıştır.”

-Vakaların yüzde 85’i İngiltere mutasyonudur. Brezilya varyantı 166 kişide görüldü.

-Aşının etkisini hep birlikte gördük. Kasım ayında yoğun bakıma yatan hastaların yüzde 69’unu 65 yaş üstü oluştururken, bugün bu oran yüzde 53’e düştü. Belirlenen gruplardan başlayarak aşı programı devam ediyor.

-Yoğun bakım doluluk oranında dramatik bir durum yoktur.

-Şu ana dek 18 milyon dozdan fazla aşı yapılmıştır. İkinci doz aşısını olan vatandaşlarımızın sayısı 7,5 milyonu bulmuştur. Türkiye, dünyada en çok aşı yapan 6. ülkedir.

Haberin DevamıReklam

-65 yaş üstü vatandaşlarımızın 1 Ocak itibarıyla toplam vaka içindeki oranı 17.7, şimdi ise yüzde 8.2, yani aşılama sonrası neredeyse toplam vaka sayısı içinde yarı yarıya düşmüş durumda.

-Bu dönemde aşılanan kişi sayısı 65 yaş üstünde yüzde 76.4, yani yüzde 100 aşılanamadı. Halen yüzde 23.6 oranında 65 yaş üstü vatandaşımız aşısı tanımlandığı halde yaptırmış değil.

-Ramazan için alternatifli bir hazırlık yapıldı. Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı’na sunacağız.

-Covid-19 risk haritamız, nüfusun yüzde 80’inin çok yüksek risk grubundaki şehirlerde yaşadığını ortaya koyuyor. Mutantların işi zorlaştırdığı bir gerçektir. Türkiye genelinde yüzde 59 olan yatak doluluk oranı ve yüzde 67,4 olan yoğun bakım doluluk oranında dramatik artış yok. Günlük vaka sayıları 50 binin üzerine çıkmışken başkasından duyulacak uyarıya ihtiyaç olmamalıdır.

-Türkiye için üçüncü zirve, İstanbul için dördüncü zirve yaşanıyor.

-Haziran ayında en az 30 milyon doz Biontech aşısı gelecek.

-En geç haziran ayı sonuna kadar 40 yaşa kadar aşılayabileceğimizi söyleyebilecek duruma geldik.

-Sputnik V aşısı için görüşmelerimiz hem üretim hem aşı miktarı ile ilgili sürüyor. 4,5 milyon doz Biontech aşısı geldi. Çin’den gelen aşı miktarı 26 milyon.

-Yerli aşıda Faz-2 çalışması bitti. Zannediyorum 2 veya 3 hafta içerisinde Faz-3 aşamasına geçilebilir.

-Dünyada aşı savaşı yaşanıyor. Aşı üretimimiz olmamasına rağmen dünyada aşılamada 6. sıradayız.