12.08.2022, Cuma
22 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. KORONAVİRÜS
  6. /
  7. Çocuklarda covid-19 sonrası MIS-C hastalığının ortaya...

Çocuklarda covid-19 sonrası MIS-C hastalığının ortaya çıktığı saptandı

Haber Merkezi - 27 Ocak 2022 Perşembe - 10:57 Çocuklarda covid-19 sonrası MIS-C hastalığının ortaya çıktığı saptandı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesinde, bir grup akademisyenin yaptığı çalışmada, covid-19 sonrası çocuklarda ölümcül sonuçlar doğurabilen MIS-C hastalığının ortaya çıktığı saptandı. Araştırmaya ilişkin makale uluslararası bir dergide yayımlandı.

A- A+

Prof Dr Selçuk Yüksel, Prof Dr Neşe Çallı Demirkan, Prof Dr Dolunay Gürses, Dr Öğretim Üyesi Erdem Çomut ve Dr Öğretim Üyesi Münevver Yılmaz tarafından yapılan çalışmada, covid- 19 virüsünü alan çocuklarda daha sonra ortaya çıkan ve ölümcül sonuçlara kadar gidebilen MIS-C hastalığına dair önemli bulgular saptandı.

Haberin DevamıReklam

Çalışmayla ile ilgili açıklama yapan PAÜ Hastanesi Başhekimi Prof Dr Selçuk Yüksel, “Henüz tam olarak aydınlatılamamış MIS-C hastalığının tanı ve tedavisinde gerekli hazırlıkların önceden yapılmasında yol gösterici olabilecek önemli veriler elde ettik. Bu çalışma ile çocuklarda tanımlanan ve ölümcül sonuçlanabilen MIS-C hastalığında cilt bulgularının hastalığın ciddiyeti konusunda ipucu verebildiğini gösterdik. Ayrıca bu virüsün vücutta sessiz halde bekleyen uçuk gibi diğer virüsleri de aktif hale getirebildiğini gözlemledik. Elde ettiğimiz sonuçlar covid-19 virüsü ile ilişkili yeni hastalıkların anlaşılmasında çok yol gösterici olacaktır” dedi.

Öte yandan, PAÜ Hastaneleri öğretim üyelerinin araştırmasıyla ilgili makalenin uluslararası The American Journal of Dermatopathology dergisinin Ocak-2022 sayısında özgün araştırma makalesi olarak yayımlandığı bildirildi.