25.06.2021, Cuma
20 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. KORONAVİRÜS
  6. /
  7. Coronavirüste 17 Mayıs sonrası normalleşme planları

Coronavirüste 17 Mayıs sonrası normalleşme planları

Haber Merkezi - 13 Mayıs 2021 Perşembe - 12:38 Coronavirüste 17 Mayıs sonrası normalleşme planları

Coronavirüs salgınıyla mücadelede tam kapanma uygulamasının bitmesine günler kala, 17 Mayıs sonrasında normalleşmede nasıl bir plan uygulanacağı konuşulmaya başlandı. Bunun için de üç aşamalı bir plan gündemde

A- A+

CNN Türk’ün haberine göre, 17 Mayıs sonrasıyla ilgili üç aşamalı normalleşme planından söz ediliyor. Buna göre, bu dönem okullar açılmayacak ve uzaktan eğitim uygulaması devam edecek. Okulların açılmasıyla ilgili en erken tarih olarak eylül-ekim dönemi işaret ediliyor. İşte aşama aşama normalleşme planı:

BİRİNCİ AŞAMADA YAPILACAKLAR

Pazartesi sonrası uygulanacak planlamada ilk etapta kafeler, restoranlar ve lokantalar saat 20.00’a kadar açılacak. Sokağa çıkma kısıtlaması artık 19.00’da değil eskisi gibi 21.00’den sonra olacak.

Cumartesi günleri ise sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılacak. İlk etapta sokağa çıkma kısıtlamasının pazar günü sürmesi bekleniyor.

PLANIN İKİNCİ AŞAMASI

Planlamanın ikinci aşamasındaki belirlenen tarih ise 31 Mayıs. İkinci aşama adımlarının bu tarihte başlaması bekleniyor. Bu dönemde kafe, restoran, lokanta gibi iş yerleri 22.00’de kapanmaya başlanacak ancak kapalı alanlar kullanılamayacak. Dışarısı ise yüzde 50 oranla kullanıma açık olacak.

Daha küçük işletmeler, kahvehane ve çay ocağı gibi yerler için valilik üzerinden izin çıkarılacak. Örnek olarak “kapınızın önüne masa atarak çalışın” denilebilecek. Bu dönem pazar günü de sokağa çıkma kısıtlaması da olmayacak.

ÜÇÜNCÜ AŞAMA

Üçüncü aşama için işaret edilen tarih temmuz ayı, hayat neredeyse normale dönecek. Düğünler belirli kısıtlamalarla yapılabilecek. Kafe ve restoran gibi yerler ise 23.45’e kadar açık olacak ama yine de kapalı alanlar kullanılamayacak. Dışarısı ise yüzde 50 oranda kullanılabilecek. Nargileciler ve gece kulüplerinin ise açılması beklenmiyor.