24.01.2022, Pazartesi
-7 °C / 2 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. KORONAVİRÜS
  6. /
  7. Coronavirüs hastalarında yaşanan bir ilaç skandalı...

Coronavirüs hastalarında yaşanan bir ilaç skandalı da Denizli’den

Haber Merkezi - 25 Temmuz 2021 Pazar - 18:43 Coronavirüs hastalarında yaşanan bir ilaç skandalı da Denizli’den

Denizli’de coronavirüse yakalanan ve evinde karantinaya alınan 43 yaşındaki Galip Çalışkan, filyasyon ekibinin getirdiği ilacı kullandıktan sonra kötüleştiğini, bunun üzerine kutudaki etiketi kaldırdığında son kullanma tarihinin geçtiğini gördüğünü iddia etti.

A- A+

Coronavirüs hastalarına “son kullanma tarihi geçmiş ilaç verildiği” iddialarına bir yenisi daha eklendi. Bursa ve Samsun’dan sonra bu kez iddia Denizli’den geldi. Esnaflık yapan ve ikinci doz aşı olmaya hazırlanan Galip Çalışkan, coronavinüse yakalandığından şüphelenerek test yaptırdı. Sonucun pozitif çıkması üzerine konulan çalışkan iki gün önce evinde karantina kararı verildi.

Galip Çalışkan ile birlikte eşi 43 yaşındaki Fadime Çalışkan, kızı 21 yaşındaki Damla Yeşim Çalışkan ve oğlu 12 yaşındaki Boran Rüzgan Çalışkan, Pamukkale’nin Asmalıevler Mahallesi’ndeki evlerinde karantinaya girdi. Filyasyon ekibi Galip Çalışkan’a karantina boyunca kullanması için ilaç getirdi. Sabah akşam 8’er adet ilaç alan Galip Çalışkan, ilaçları kullanmaya başladıktan sonra durumum daha da kötüleştiğini söyledi.

“SON KULLANMA TARİHİ GEÇEN İLACI VERDİLER”

Başından geçenleri anlatan Çalışkan, “İlk gün 16 ilaç yuttum. İkinci gün kalbime vurmaya başladı. Nefes alamaz oldum. İlacı içtikten sonra kötüleştiğimi fark edince, üzerindeki son kullanma tarihine baktım. Etiket yapıştırılmıştı, son kullanma tarihi 2022 olarak gösteriliyordu. Etiketi kaldırınca orijinal kutusunda ikinci bir son kullanma tarihi gördüm. Geçtiğimiz mayıs ayında son kullanma tarihi bitiyordu. Anladım ki bana son kullanma tarihi geçmiş ilacı vermişler” dedi.

“BİZİ EVDE ÖLÜME TERK ETTİLER”

Salgın nedeniyle her şeyini kaybettiğini söyleyen Çalışkan, “Benim başıma gelen kimsenin başına gelmedi. Kendi işyerim vardı. Salgından dolayı elektrik suyum kesildi. Dükkân sahibi beni işyerinden attı. Yeni dükkan buldum, tam o sırada kaza geçirdim. Kazayı atlattık icra geldi, ne var ne yok aldılar. Şimdi de corona çıktı. Memurlar sürekli kontrole geliyor. Evde miyim diye bakıyorlar. Gelirim yok. Ne yiyip içeceğiz sorun yok. Vefa Grubu ‘kaldırıldı’ diyor. Evin içinde çaresiz kalakaldık. Gıda yardımı yok. Vefa Grubu’nu aradım, 153’ü aradım, Pamukkale Belediyesi’ni aradım. Yardım alamadım. Sağlık Bakanlığına sesleniyorum. Bizi bile bile ölüme mi terk ediyorsunuz?” diye konuştu.

Çalışkan, aile fertlerinde hastalık belirtisi olmadığı için kendisini bir başka odaya kapattığını belirterek, “Ailede bir tek ben ilaç kullanıyorum. Hep birlikte karantinadayız ama ben ilaç kullanmaya başladıktan sonra ayrı bir odaya geçtim” ifadelerini kullandı.