21.01.2021, Perşembe
0 °C / 9 °C Denizli Hava Durumu

COVID-19 aşısı nerede yapılacak, vatandaşların ne yapması gerekiyor?

Haber Merkezi - 5 Ocak 2021 Salı - 12:48 COVID-19 aşısı nerede yapılacak, vatandaşların ne yapması gerekiyor?

Coronavirüse karşı yapılacak aşılarda nasıl bir yol izleneceği, aşı yapmada hangi sağlık kurumlarının yetkili olacağı belirlendi.

A- A+

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce illere gönderilen genelgeye göre, aşı olacak vatandaşların MHRS (Merkezi Hastane Randevu Sistemi) üzerinden randevu almaları gerekiyor. Aşılar ise aile sağlığı merkezleri ile kamu, özel ve üniversite hastanelerinde oluşturulacak aşı uygulama birimlerinde yapılacak.

RANDEVU VERİLİYOR

Genelgede, MHRS üzerinden aile sağlığı merkezleri ile bakanlığa bağlı kamu hastanelerine randevu verildiği, bu arada COVID-19 aşısı uygulama süreciyle birlikte ilk defa özel ve üniversite hastanelerinin de Merkezi Hastane Randevu Sistemi’ne dahil edileceği belirtildi. Genelge şöyle:

“Bakanlığımızca uygulanacak olan COVID-19 aşısı, Aile sağlığı Merkezleri ile kamu, özel ve üniversite hastanelerinde oluşturulacak aşı uygulama birimlerince yapılacaktır. Aşı olacak vatandaşlarımız ise bu birimlere MHRS (Merkezi Hastane Randevu Sistemi) üzerinden alacakları randevu ile başvuracaklardır.

Hali hazırda MHRS üzerinden Aile Sağlığı Merkezlerine ve bakanlığımıza bağlı kamu hastanelerine randevu verilmektedir. COVID-19 aşısı uygulama süreciyle birlikte ilk defa özel ve üniversite hastaneleri de MHRS’ye dahil edilmiş olacaktır.

Dolayısıyla aşı uygulamasının MHRS üzerinden randevulu bir şekilde yapılması için sistemde kayıtlı olmayan özel ve üniversite hastaneleri de MHRS’ye tanımlanacaktır. Bu kapsamda MHRS işlemlerini yürütebilecek yetkinliğe sahip bir personelin sorumlu olarak bakanlığımıza bildirilmesi gerekmektedir.

Bu doğrultuda özel ve üniversite (Kamu/Vakıf) hastanelerinin hem MHRS’ye tanımlanması hem de kullanıcıların eğitimi için, irtibata geçilecek ve koordinasyonu sağlayacak Hastane MHRS sorumlusu bilgilerinin, özel ve üniversite hastanelerinde görevli TSİM (Temel Sağlık İstatistikleri Modülü) yetkilileri tarafından aktif.saglik.gov.tr adresinde bulunan ‘MHRS Sorumlusu Tanımlama’ ekranına 4 Ocak 2021 saat 17.00’ye kadar tanımlanması hususunda; gereğini rica ederim.”