20.09.2021, Pazartesi
20 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. KORONAVİRÜS
  6. /
  7. İşte 6 Eylül’den itibaren başlayacak yeni...

İşte 6 Eylül’den itibaren başlayacak yeni dönemin koronavirüs uygulamaları

Haber Merkezi - 5 Eylül 2021 Pazar - 11:57 İşte 6 Eylül’den itibaren başlayacak yeni dönemin koronavirüs uygulamaları

Yarından (6 Eylül Pazartesi) itibaren pandemi dönemiyle ilgili yeni uygulamalar başlayacak. Uygulamalar; çalışma hayatından seyahate, eğitimden kültür sanat faaliyetlerine, düğünmerden toplu etkinliklere kadar birçok alanı kapsıyor.

A- A+

Son dönemde yoğun bakım ünitelerinden doluluğun artması, vaka ve ölüm sayısının yükselmesi coronavirüsle mücadele kapsamında yeni uygulamaları gündeme getirdi. Öne çıkan ise aşı yaptırmamış kişilere yönelik uygulamalar. Yarından itibaren covid-19 aşısı olmayanlara PCR testi zorunluluğu başlayacak. İşte yeni dönemin uygulamalarında öne çıkan başlıklar:

SEYAHAT

6 Eylül’den itibaren aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için negatif sonuçlu PCR testi bulunacak.

Seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Kovid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.

Otobüs denetimleri sıkılaştırılacak. Ulaştırma ve Altyapı ile Sağlık Bakanlığı otomasyon sistemleri arasında da entegrasyon sağlandı.

Seyahat edecek vatandaşların HES kodu ayarlarını değiştirerek onay vermesi durumunda aşı, bağışıklık ve PCR test sonuçlarının kontrolü Bakanlığın U-ETDS sistemi üzerinden otomatik olarak yapılacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı bölge müdürlükleri de saha kontrollerine devam edecek, yolcu taşıyan otobüsler sıkı bir şekilde denetlenecek.

Tren yolculuklarında 2 yaş altı bebek yolcular için ise HES kodu aranmayacak. 18 yaş altı yolcular HES kodu ile biletlerini alabilecek ve trenlerde HES kodu ile seyahat edebilecek.

Haberin DevamıReklam

18 yaş üzeri yolcular ise biletlerini HES koduyla satın alacak. Trene binerken, aşılı olanlar ve hastalığı geçirerek bağışıklık kazanmış olan yolcular, durumlarını HES uygulamasından belgeleyecek.

Aşılanmamış ve hastalık geçirmemiş yolcular ise azami 48 saat öncesinde yaptırılan negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmek suretiyle seyahat edecek.

Gar ve istasyon girişlerinde HES kodu kontrolü devam edecek. YHT kontrol noktaları ile trenlerde yapılacak kontrol esnasında gerekli belgeleri ibraz edemeyen yolcuların seyahatine izin verilmeyecek. Trende tespiti halinde trenin durduğu ilk istasyonda trenden indirilecek ve bilet ücretleri iade edilmeyecek.

Havalimanlarında Sağlık Bakanlığınca yapılan PCR testi uygulaması da devam edecek. İsteyen yolcular burada PCR testi yaptırabilecek.

ÇALIŞMA HAYATI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının genelgesine göre, covid-19 aşısı olmayan işçilerden iş yeri ya da işveren zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları isteyebilecek.

EĞİTİMDEKİ UYGULAMA

6 Eylül itibariyle aşısı tamamlanmamış veya hastalığı geçirmemiş öğretmen, kantin çalışanları, servis şoförleri ve rehber personelinden haftada 2 defa PCR testi istenecek. Testlerle ilgili okul yönetimlerince kayıt oluşturulacak.

KÜLTÜR SANAT

Aşı olmayan kişiler; konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere 48 saat önceden alınmış negatif PCR testi ile katılabilecek. Aşı yaptırmayan, hastalığı geçirmeyen, negatif PCR testi sonucu sunamayan kişiler etkinliklere katılamayacak.