25.06.2021, Cuma
20 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. KORONAVİRÜS
  6. /
  7. Düğünlerdeki davetli sayısı ile nişan ve...

Düğünlerdeki davetli sayısı ile nişan ve kına gecesine izin tarihi açıklandı

Haber Merkezi - 1 Haziran 2021 Salı - 10:40 Düğünlerdeki davetli sayısı ile nişan ve kına gecesine izin tarihi açıklandı

İçişleri Bakanlığı, yayımladığı genelgeyle düğünlerde yer alacak davetli sayısını açıklarken, nişan ve kına gecesi düzenlemelerine de 1 Temmuz’dan sonra izin verileceğini duyurdu.

A- A+

Coronavirüs salgınıyla mücadelede kademeli normalleşme uygulamalarına bugünden itibaren başlanırken; düğün, nişan ve nikah törenleriyle ilgili yeni düzenleme de İçişleri Bakanlığı genelgesiyle netlik kazandı.

DÜĞÜN VE NİKAH TÖRENLERİ

Genelgeye göre, açık alanlarda Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde nikah törenleri ve düğünlerle ilgili belirlenen tüm kurallara eksiksiz riayet edilecek. Masa ve sandalyeler arasında gerekli mesafenin bırakılıp temizlik, maske, mesafe kurallarına uyulacak. Yiyecek-içecek ikramının yapılmayacak.

Kapalı alanlarda ise yukarıdaki kurallara ilave olarak kişi başı asgari 6 m² alan bırakılacak, davetli sayısı azami 100 kişiyle sınırlandırılacak.

DAVETLİ SAYISINDA SINIRLAMANIN BİTECEĞİ TARİH

Yiyecek-içecek ikramına ve kapalı alanlarda azami davetli sayısına ilişkin kısıtlamalara 15 Haziran Salı günü son verilecek. Bu tarihten sonraki nikah törenleri ve düğünlerde yiyecek içecek ikramı yapılabilecek olup, kapalı alanlarda kişi başına en az 6 m2 alan bırakılması kaydıyla azami katılımcı sınırı uygulanmayacak.

Öte yandan, nişan ve kına gecesi gibi etkinliklere 1 Temmuz’dan sonra izin verilecek.