05.07.2022, Salı
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. KORONAVİRÜS
  6. /
  7. Denizli’de Turkovac aşısı uygulamasına başlandı

Denizli’de Turkovac aşısı uygulamasına başlandı

Haber Merkezi - 8 Şubat 2022 Salı - 10:23 Denizli’de Turkovac aşısı uygulamasına başlandı

Denizli’de, yerli covid-19 aşısı Turkovac’ın uygulanmasına başlandığı açıklandı. Vatandaşlar randevularını alarak, Denizli Devlet Hastanesinde Turkovac aşısı yaptırabilecek.

A- A+

Coronavirüse karşı geliştirilen ilk yerli inaktif aşı olan Turkovac’ın, gerekli hazırlıkların tamamlanmasının ardından Denizli Devlet Hastanesi’nde yapılmasına başlandı. Vatandaşlar, Turkovac aşısı yaptırmak için Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), 182 ve e-Nabız’dan randevu alabilecek.

Turkovac aşısını yaptıran Sare Şahban; “Hatırlatma dozu olarak Turkovac’ı bekledim. Aşı olmak bizim vatandaşlık görevimiz. Toplum sağlığı için herkesi aşı olmaya bekliyorum” dedi.

İlk kez coronavirüs aşısı olan Mustafa Akbaş ise, “Turkovac aşısının çıkacağını duyunca özelikle beklemeye başladım. Bugün de Denizli’de Turkovac aşı uygulamasının başladığını duyunca hemen Denizli Devlet Hastanesi’ne gelerek yerli aşımızı oldum. Çok mutluyum, herkesi aşıya bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Haberin DevamıReklam

ÖZTÜRK’TEN AŞI OLMA ÇAĞRISI

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk de hiç aşı olmamış ve herhangi bir aşı ile aşılanmış kişilerin hatırlatma dozu olarak Turkovac aşısını yaptırabileceğini belirterek, Denizlili vatandaşları aşı olmaya çağırdı. Öztürk, şunları kaydetti:

“Coronavirüs ile mücadele en etkili silah olan aşılama konusunda yüzde 100 yerli olan ve Türk bilim insanlarımız tarafından geliştirilen Turkovac aşısını bugün Denizli’de uyguluyor olmaktan dolayı son derece mutluyuz. Toplumsal bağışıklı arttırmak ve coronavirüs ile mücadelemize yerli aşımız ile daha güçlü mücadele edebilmek için 18 yaş üzeri vatandaşlarımızdan hiç aşı olmamış ve herhangi bir aşı ile aşılanmış olanlar hatırlatma dozu olarak Turkovac aşısını Denizli Devlet Hastanesinde yaptırabilir. Sağlıklı bir yaşam için Denizlili vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum.”