09.08.2022, Salı
23 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. KORONAVİRÜS
  6. /
  7. Covid-19’dan hastanelere yatışlar yeniden başladı

Covid-19’dan hastanelere yatışlar yeniden başladı

Haber Merkezi - 20 Temmuz 2022 Çarşamba - 13:12 Covid-19’dan hastanelere yatışlar yeniden başladı

Denizli İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk, covid-19 vaka sayısındaki artışa, bunun sonucunda hastanelere yeniden yatışların başlamasına ve yoğun bakıma yansımasına dikkat çekerek, vatandaşlara hatırlatma dozu yaptırmaları çağrısında bulundu.

A- A+

Denizli Devlet Hastanesi covid-19 aşı polikliniğinde hatırlatma dozunu yaptıran İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk, burada aşı olmaya gelen vatandaşlar ile sohbet etti. Türkiye genelinde olduğu gibi Denizli’de de covid-19 vakalarının artışa geçtiğini belirten Öztürk, hatırlatma dozu çağrısını yineledi.

Coronavirüs ile mücadelede en büyük gücün aşı olduğunu vurgulayan Öztürk, “Pandemi tüm dünyada olduğu gibi ne yazık ki ülkemizde de hala bitmiş değil. Pandemi sürecinde aşılamanın başlamasından sonra günlük tespit edilen vakaları ve hastaneye yatışları değerlendirdiğimizde çoğunluğun aşısız veya tam aşısız olduğunu gördük. Aşısız ya da hatırlatma dozlarını zamanında yaptırmayan vatandaşlarımız ne yazık ki ya hayatını kaybetti ya da hastalığı yoğun bakımlarda ağır şekilde geçirdi” ifadelerini kullandı.

“VAKA SAYILARININ ARTTIĞINI GÖRMEKTEYİZ”

Haberin DevamıReklam

Hatırlatma dozunun önemini dile getiren Öztürk, “Son günlerde ülkemizde ve Denizli’de vaka sayısının arttığını görmekteyiz. Vaka sayısı artış oranı her ne kadar aynı oranda yatışa yansımasa da hiç yatan hastamız olmayan uzunca bir dönemin ardından maalesef ki servislerimizde tekrar yatışlar başlamış ve bu yoğun bakıma da yansımıştır. Bu nedenle ileri yaşlardaki kişiler ile kronik hastalığı, hastalık şüphesi ve riskli gruplarla teması olanların hem kendini hem de çevresini korumak için maske kullanmaya devam etmeleri ve hatırlatma dozlarını yaptırmaları önemlidir. Unutulmamalı ki coronavirüs ile mücadelemizde en önemli silahımız aşıdır” dedi.

Kamu, üniversite ve özel hastaneler ile aile sağlığı merkezlerinde aşı hizmetlerimiz devam ettiğini kaydeden Öztürk, “Covid-19 geçirmiş kişiler hariç, son aşı dozu üzerinden 6 ay geçmiş 12 yaş üstü kişilere aşı tanımlaması yapıldı. Aşı tanımlanmış vatandaşlarımızın hatırlatıcı güncel dozlarını mutlaka yaptırmalarını, özellikle 50 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan kritik, riskli grupların ALO 182 hattını arayarak ya da MHRS web/mobil uygulamalarından randevu alıp hastanelerimizde ya da Aile Sağlığı Merkezlerimizde aşılarını yaptırmalarını istiyoruz” diye konuştu.