02.12.2022, Cuma
9 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. KORONAVİRÜS
  6. /
  7. Prof Dr Erbay, yeni coronavirüs önlemlerini...

Prof Dr Erbay, yeni coronavirüs önlemlerini değerlendirdi

Engin ÜNAL / D20HABER - 14 Nisan 2021 Çarşamba - 08:02 Prof Dr Erbay, yeni coronavirüs önlemlerini değerlendirdi

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof Dr Rıza Erbay, Denizli’de coronavirüs vaka sayısındaki artışta İngiltere kaynaklı mutasyonun da önemli payı bulunduğuna dikkat çekerken, yeni alınan önlemlerin yeterli olmasa da kısmen sonuç almayı sağlayacağını söyledi.

A- A+

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof Dr Rıza Erbay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni coronavirüs önlemlerini D20HABER.COM’a değerlendirdi. Prof Dr Erbay, ramazan ayıyla birlikte kapanmanın 4 hafta olarak beklendiğini, ancak kararın 2 hafta olarak çıktığını, kısmi kapanmanın da önemli bir adım olduğunu ifade etti.

“YETERLİ DEĞİL AMA…”

Prof Dr Erbay, “2 hafta yeterli bir süre midir?” sorusuna “Yeterli değil ama kısmen de olsa önemli. Ramazan ayı bir fırsattı, karar 4 hafta olarak alınabilirdi. Yeterli olup olmadığını zaman ve uygulamaların niteliği gösterecek. Mücadelede halkın yaklaşımı önemli. Ancak görüldüğü kadarıyla hal bir taraftan bıkmış durumda, bir taraftan da umursamaz tavır görülüyor” yanıtını verdi.

Haberin DevamıReklam

“DENİZLİ’DEKİ ARTIŞTA MUTASYONUN DA PAYI VAR”

Denizli’de vaka ve hasta sayısının artmasına rağmen şu anda hastanelerde bir sıkıntı yaşanmadığını belirten Prof Dr Erbay, “Denizli’de durum çok kötü değil ama kötüye doğru bir gidiş var. Vaka sayısındaki artışta İngiltere kaynaklı mutasyonun da etkisi var. Türkiye genelinde yüzde 70’lerde olduğu ifade edilen varyant, Denizli’de yüzde 50 dolaylarında. Vaka sayısındaki artışa rağmen hastanelerde sıkıntı yok şimdilik. Yoğun bakım ve servislerde problem görünmüyor” dedi.