25.06.2021, Cuma
20 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. KORONAVİRÜS
  6. /
  7. Öztürk’ten ‘aşılarınızı yaptırın’ çağrısı

Öztürk’ten ‘aşılarınızı yaptırın’ çağrısı

Haber Merkezi - 24 Mayıs 2021 Pazartesi - 14:57 Öztürk’ten ‘aşılarınızı yaptırın’ çağrısı

Denizli İl Sağlık Müdürü Dr Berna Öztürk, coronavirüs salgınıyla mücadelede en etkili silahın aşı olduğunu belirterek, vatandaşlara aşılarını yaptırmaları çağrısında bulundu.

A- A+

Denizli’deki aşı sayısıyla ilgili bilgiler paylaşan İl Sağlık Müdürü Dr Berna Öztürk, “Sağlık Bakanlığımızın belirlediği gruplamalar baz alınarak sistemli şekilde ilimizde aşı çalışmalarına devam ediyoruz. Bugün gelinen noktada il geneli yaklaşık 225 bin 1. doz, 176 bin de 2. doz aşı uygulanmıştır. İlimizde yeterli her türlü aşı stoğumuz mevcut olup, aşı depolarımız gerek Sinovac gerek BioNTech aşılarının muhafazası açısından uygundur. Özellikle BioNTech aşısının muhafazası için gerekli olan eksi 80 derece soğutma kapasitesine sahibiz” dedi.

“SIRASI GELEN VATANDAŞLARIMIZI AŞI OLMAYA BEKLİYORUZ”

Uygulanan tam kapanma sonrası Denizli’de vaka sayılarında azalma görüldüğünü, pandeminin en önemli silahının aşı olduğunu, ancak açılan aşı randevularının tam dolmadığını belirten Öztürk, vatandaşlara aşı olmaları çağrısında bulundu. Öztürk, şunları kaydetti:

“Aşı sırası gelen vatandaşlarımız Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden veya 182’den randevu alabilir. Randevu oluştururken de aşı seçeneği aşamasında Sinovac veya BioNTech aşısını tercih edebilirler. Sinovac aşısını kamu, özel ve PAÜ Hastanesi ile aile sağlığı merkezlerinde, BioNTech aşısını da Denizli Devlet ve Servergazi Devlet hastanelerinde yaptırabilirler. Kamu hastanelerimizde saat 24.00’e kadar aşı uygulamaları devam etmektedir. Unutmayalım ki aşı ile bu salgının yıkıcı etkisi sona erecektir. Ancak halen ilimizde günlük aşı kapasitemizin yeterli dolmadığı izlenmektedir. Şu an ilimizde günde yaklaşık 4 bin aşı yapılmaktadır. Fakat bunun çok üstünde randevu kapasitemiz mevcut olup, sırası gelen vatandaşlarımızı sadece kişisel sağlıkları için değil toplumsal sağlığın korunması açısından da bu randevuları doldurmaya ve aşı olmaya bekliyoruz. Hiçbir virüs bizden güçlü değildir.”