21.09.2021, Salı
20 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. KORONAVİRÜS
  6. /
  7. Covid-19’a karşı Sinovac mı BioNTech mi...

Covid-19’a karşı Sinovac mı BioNTech mi ya da ikisi birden mi?

Haber Merkezi - 7 Eylül 2021 Salı - 19:13 Covid-19’a karşı Sinovac mı BioNTech mi ya da ikisi birden mi?

Coronavirüs salgınında son dönemde ölüm sayısının artması aşı ile ilgili tartışmaları yeniden gündemin ön sıralarına taşırken, “Sinovac aşısı mı BioNTech aşısı mı daha etkili?” sorusu da daha çok sorulmaya başlandı.

A- A+

Hangi aşının daha fazla koruyucu olduğu tartışmalarına en çarpıcı sonuç Türk Yoğun Bakım Derneğinden geldi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim dalı Başkanı Prof Dr Mehmet Ceyhan, sosyal medya hesabından derneğin verilerini paylaştı.

60 MERKEZDEN ALINAN VERİLER

Ülke genelinde 60 çeşitli merkezden alınan verilere göre, yoğun bakımdaki 952 hastanın yarısından fazlasını hiç aşı yaptırmayanların oluşturduğu ortaya çıkıyor. İstatistiklere bakıldığında hiç aşı olmayanların oranı yüzde 51,4 olarak görülüyor.

2 DOZ SİNOVAC AŞISIYLA İLGİLİ DİKKAT ÇEKEN SONUÇ

Türkiye’de ilk uygulamaya başladığı için tartışmalar daha çok Çin menşeli Sinovac aşısı üzerinden yapılıyor. Bunun nedeni de Türk Yoğun Bakım Derneğinin 952 hasta üzerinden paylaştığı veriler. Söz konusu paylaşımda, yoğun bakımdaki hastaların yüzde 39,44’ünü iki doz Sinovac aşısı yaptıranlar oluşturuyor.

Haberin DevamıReklam

3. DOZUN BİONTECH OLMASI KORUYUCULUĞU ARTIRIYOR

Sinovac aşısında belli bir sürenin sonrasında koruyuculuğun düşmesi üzerine başlatılan üçüncü doz uygulamasının olumlu sonuçları da istatistiklere yansıyor. İki doz sinovac aşısı olan ve üçüncü dozu BioNTech olarak yaptıranların yoğun bakımdaki oranı yüzde 1,1’e geriliyor.

BİONTECH TEK DOZDA DA ETKİLİ

Alman menşeli BioNTech aşısında tek dozun belli önemli koruyuculuk sağladığı iddia ediliyor. Yoğun bakımdaki 952 hasta üzerinden yapılan değerlendirmede, tek doz Biontech aşısı olanların oranı yüzde 2,3 olurken, bu aşının iki doz uygulandığı hastaların oranı yüzde 0,5’e geriliyor. İstatistikler şöyle: