01.12.2021, Çarşamba
6 °C / 11 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. KORONAVİRÜS
  6. /
  7. Covid-19 geçirenlere takip uyarısı

Covid-19 geçirenlere takip uyarısı

Haber Merkezi - 17 Kasım 2021 Çarşamba - 16:24 Covid-19 geçirenlere takip uyarısı

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, covid-19 hastalığı geçirmiş bireylerin, sağlık durumlarının kontrolü ve takibi için Denizli Devlet Hastanesi bünyesinde kurulan birimden yararlanabileceklerini bildirdi.

A- A+

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Sağlık Bakanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda, coronavirüs geçirmiş hastalarda oluşacak komplikasyonlarının tespit edilerek, zamanında müdahalede bulunulması amacıyla Denizli Devlet Hastanesi bünyesinde covid-19 takip merkezi kurulduğunu belirtti.

Covid-19 geçirmiş bazı bireylerde çeşitli sağlık sorunları görülebildiğine dikkat çeken Öztürk, “Bu amaçla covid-19 hastalığı geçiren bireylerin mevcut durumlarına ilişkin tespit yapılması, izlemlerinin en az 2 yıl süreyle standart ve multidisipliner şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, bu bireylerin tıbbi izlemlerinde belirlenen ve müdahale edilmesini gerektiren sağlık durumlarının erken dönemde belirlenmesi ve gereken tıbbi hizmetlerden faydalanmalarını sağlamak amacıyla sağlık politikaları geliştirilmesi hedeflenmektedir” dedi.

COVID-19 TAKİP MERKEZİ’NDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Coronavirüs geçiren bireylerin Denizli Devlet Hastanesi Covid-19 Takip Merkezinden faydalanabilmesi için gönüllü olma şartı arandığını belirten Öztürk, “Covid-19’u ağır geçirmiş, yoğun bakımda ve hastanede yatarak tedavi gören hastalar, tedavilerinin bitiminden en az bir ay geçmiş olmak şartıyla sorumlu hekimimiz tarafından merkezimize davet edilmektedir. İlk takipten itibaren 1, 3, 6, 12, 18 ve 24’üncü ayda kontrollere çağrıp, mevcut sağlık durumlarına ilişkin muayene ve tetkik işlemleri yapılarak hastalığın bıraktığı hasar varsa tespit etmeye çalışacağız. Rutin kontrollerde herhangi bir şey tespit edersek de erken tedbir alarak iyileştirme şansına sahip olacağız. Özellikle yatarak tedavi görmüş hastalarımızı bu merkezden faydalanmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.