26.01.2021, Salı
9 °C / 13 °C Denizli Hava Durumu

COVID-19 aşıları Denizli’ye geldi, ilk aşı Sağlık Müdürü Öztürk’e yapıldı

Haber Merkezi - 14 Ocak 2021 Perşembe - 12:26 COVID-19 aşıları Denizli’ye geldi, ilk aşı Sağlık Müdürü Öztürk’e yapıldı

Çin’den ithal edilen CoronaVac aşıları Denizli’ye geldi. İlk aşı Denizli İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk’e yapılırken, ildeki sağlık personelinin 10 gün içinde aşılanması planlandı.

A- A+

CoronaVac aşıları, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) laboratuvarlarında incelendikten sonra kullanım onayı verildi ve illere dağıtımı gerçekleştirildi. Denizli’ye de gelen aşının ilk uygulaması İl Sağlık Müdürü Dr. Berna Öztürk’e yapıldı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TÜMÜNE AŞI YAPILACAK

Aşı polikliniklerinde yoğunluk yaşanmaması için aşılamaların randevu esaslı olarak yapılacağını belirten Öztürk, “Denizli’de tanımlanmış olan 17 bin sağlık çalışanımız var. Bu grupta doktorundan hemşiresine, temizlik görevlisinden mutfakta çalışan garsonuna kadar herkes bulunuyor. Sağlık adına çalışan yani COVID döneminde büyük bir özveriyle risk altında görevlerini icra eden herkes öncelikli olarak aşılanacak. Bugün itibariyle tüm kamu hastanelerinde, özel hastanelerde, Pamukkale Üniversitesi Hastanesi ve aile sağlığı merkezleri ile İlçe Sağlık Müdürlüklerimizde tüm tedbirlerimizi alarak aşılma çalışmalarına başladık. Dün itibariyle aşılar yeterli miktarda tüm merkezlere dağıtıldı. Ben de biraz önce aşımı oldum. Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın tek yolu aşıdır. Mutlaka Bilim Kurulumuzun önerilerine uyalım” dedi.

HAFTA SONUNDA DA AŞI YAPILACAK

Sağlık personellerinin merkezi sistem üzerinden aşı randevusu aldığını kaydeden Öztürk, “Sadece kamu ayağında şu an itibariyle 97 aşı polikliniği hizmet veriyor. 10 dakikada bir aşılama yapıyoruz. Sağlık çalışanlarının aşılanmasının tamamlanmasının ardından, bakanlığımızın risk grubunda diye tanımladığı bütün meslek gruplarıyla birlikte, 65 yaş üstü ise kronik hastalığı olanları aşılama için davet ediyoruz. Bakanlığımız tarafından 10 gün içerisinde aşılamanın tamamlanması hedefleniyor ancak biz 5 ile 7 günde Denizli olarak bu hedefe ulaşmayı amaçlıyoruz. Cumartesi ve pazar günleri de dahil olmak üzere sabah 08.00 ile 24.00 arası aşılama devam edecek” diye konuştu.

Coronavirüs aşıları ilk etapta sağlık çalışanları ve 65 yaş üzerinden başlamak üzere uygulanacak.

DENİZLİ (İHA)