25.07.2021, Pazar
22 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAZARLAR
  4. /
  5. Ali SÜRÜCÜOĞLU
  6. /
  7. BİRLİKTE RAHMET, AYRILIKTA AZAP VARDIR…

BİRLİKTE RAHMET, AYRILIKTA AZAP VARDIR…

A- A+

Dünya ve içerisindekilerin emrine musahhar kılınmış insanoğlunun huzursuzluğu, yaratıcısından irtibatını koparmasıdır. Yaratıcısı ile barışık olamadığından yaşadığı dünyayı yaşanmaz hale dönüştürmüştür. Rotasından çıkan, sahip tanımayan insan, sadece kendi dünyasını değil toplumun dünyasını da yıkmaktadır. Bu gün dünyamızda özellikle de topraklarımızda cereyan eden terör ve terörizm hareketlerinin altında; Allah tanımayan, ahiret tanımayan, kitap tanımayan insanların isyanı yatmaktadır.

Kardeşliğimizi zedeleyen, güç ve kuvvetimizi azaltan, bir ve beraber olmamıza mani olan hislerimizi ortadan kaldırmalıyız. Sen ben diyerek dağılma, parçalanma yerine bizi bir edecek, iri edecek Hazret-i Kur’an’ın ve Kur’an’ın başöğretmeni Hazret-i Muhammed (s.a.v.) Efendimizin engin ahlakında yeniden bir araya gelmeliyiz.

Eğer bu milletin birliği, bu milletin dirliği söz konusu ise gelin aramızda Kur’an hakem olsun. Hazret-i Muhammed (s.a.v.) Efendimiz hakem olsun. Bir kere daha Ustad Akif’in dili ile sesleniyorum; “Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol.” Zira menfaat bağları çözülmeye dursun o zaman ne birlik kalır ne de dirlik.
Düşmanlarımız, bize saldırmak, bizi mağlup edebilmek için, zayıf anımızı kollamaktadırlar. Bizim bölük pörçük olmamızdan sadece düşmanlarımız sevinir ve istifade ederler.

Yaşadıklarımız birlik içinde, güçlü olmamız gerektiğini ve bölünmeyi çağrıştıran her türlü söz ve eylemden uzak durmamızı çok açık şekilde göstermektedir.
Sadece tabiî afetler halinde değil, çarşıda, pazarda, camide, evde, işte, içeride, dışarıda, sevinçte, kederde, kısaca hayatın her alanında, her zaman bir ve beraber olmamız gerekmektedir. Milli şairimiz de yıllar önce; “Girmeden tefrika bir millete düşman giremez, toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez” diyerek milletimizi bölünüp parçalanma konusunda uyarmıştır.

Kavga ve düşmanlık Müslümanların birliğini bozar, güçlerini zayıflatır, onları gevşekliğe sürükler. Düşmanların ise iştahlarını kabartır. İffetlerimizden servetlerimize kadar her şeyimize göz koyar, gelir kaynaklarımızı talan etme niyetleri kamçılanır. Oysa Yüce Allah Enfal suresi 46. ayet-i kerimede; “Sakın, birbirinizle çekişmeyin. Sonra gevşersiniz ve gücünüz, kuvvetiniz elden gider.” buyurarak biz kullarını ikaz etmiştir.

Bu Ramazan ve her zaman, her türlü kavga ve tartışmanın dışında kalmaya gayret etmeliyiz. Hedefimiz birlik, hedefimiz düzenlik olmalıdır. Bizler, Allah’ı, Peygamberi, dini, kıblesi, vatanı ve bayrağı tek olan bir milletin çocuklarıyız. Bu kadar birliğin arasına şuculuk, buculuk yaparak parçalanmamıza asla fırsat vermemeliyiz. Farklı inanış ve anlayışlarımız da olsa, millet olarak birlik, beraberlik ve kardeşlikten yana olmalıyız.


Hayırlı Ramazanlar, Selam ve dua ile.…

Yazarın Diğer Yazıları
RAMAZAN VE DEĞER YARGILARIMIZ
11 Haziran 2018 Pazartesi
KADİR GECESİ
10 Haziran 2018 Pazar
MÜSLÜMAN HASET EDEMEZ
9 Haziran 2018 Cumartesi
HER ZAMAN KARDEŞLİK
7 Haziran 2018 Perşembe
HER ZAMAN KAZANDIRAN İYİLİK
5 Haziran 2018 Salı
ORUÇTAKİ BAŞARIYI NAMAZA TAŞIMAK
4 Haziran 2018 Pazartesi
GAYEMİZ HELAL LOKMA OLSUN
3 Haziran 2018 Pazar