07.07.2022, Perşembe
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL TOPLUM
  6. /
  7. Veli-Der Şube Başkanı Bekci: Sağlıklı suya...

Veli-Der Şube Başkanı Bekci: Sağlıklı suya erişim her öğrencinin hakkı

Haber Merkezi - 2 Haziran 2022 Perşembe - 12:51 Veli-Der Şube Başkanı Bekci: Sağlıklı suya erişim her öğrencinin hakkı

Veli-Der Denizli Şube Başkanı Elif Bekci, sağlıklı suya erişimin her öğrencinin hakkı olduğunu, bununla ilgili ortak bir projenin hayata geçirilmesini beklediklerini bildirdi

A- A+

Veli-Der Denizli Şube Başkanı Elif Bekci, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, suyun sağlıklı bir yaşam için hayati kaynak olduğunu, ancak çocuğun en temel haklarından biri olan suya erişimin büyük bir çoğunluk için kolay ve mümkün olmadığını ifade etti.

Denizli, Ankara, Bursa, Edirne, Manisa, İzmir, Kocaeli gibi illerde okul kantinlerinde 500 ml’lik suyun 2,5 – 3 liradan satıldığına dikkat çeken Bekci, “Bir öğrenci ortalama 6 ile 8 saat aralığında okulda bulunmaktadır. Büyükşehirlerde yolda geçen zaman da buna eklendiğinde, çocuun evinden ayrı kaldığı zaman 10 saate kadar çıkabilmekte. Bu süre zarfında tüketilmesi gereken en az miktar ise hareketliliğin fazla olduğu bu yaş grupları için en az 1,5 litre olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Çocukların sağlıklı, ücretsiz ve erişilebilir suya kavuşması için merkezi ve yerel yönetimlerin ortaklaşa çalışmasını, bununla ilgili bir projenin hayata geçirilmesi acilen sağlanmalısını öneren Bekci, şunları kaydetti:

Haberin DevamıReklam

“Okulların sorumluluğu ne kadar merkezi yönetimlerde olarak görünse de binalara kadar gelen suyun sağlıklı içilebilir olmasından yerel yönetimler sorumludur. Bunu sağlayamayan belediyelerin en az merkezi yönetimler kadar bu olumsuzlukta payları mevcuttur. Kendi açılarından bakıldığında yetkililer tarafından suyun analizlerinin yapılıp kontrol edildiği ve okullara su sebilleri konulursa kamuoyu tarafından olumsuz algılanacağı yönündeki çekincelerinde haklı olsalar da; çocuklarımızın sağlığı için bunu telafi edebilecek kararlılıkta olunmalıdır.

2022-2023 eğitim-öğretim yılı başlamadan önceki yaz tatili süresince okullarımıza ücretsiz, ulaşılabilir sağlıklı suyun sağlanması (içilebilir şehir şebeke suyu varsa okul bahçelerine çeşmeler kurulması, koridorlara sebiller yerleştirilmesi, şehir şebeke suyu sağlıklı, içilebilir değilse; arıtma cihazlarının sağlanması veya doğrudan doğruya çocuklarımıza günlük 1,5 litre su verilmesi vb.) hususunda planlama ve çalışmalarının yapılmasını devletin tüm kurumlarından talep etmekteyiz.”