27.03.2023, Pazartesi
9 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL TOPLUM
  6. /
  7. ÜNİPERSEN’den yükseköğretim tazminatı tepkisi

ÜNİPERSEN’den yükseköğretim tazminatı tepkisi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 1 Kasım 2022 Salı - 12:56Güncelleme: 1 Kasım 2022 Salı - 12:56
ÜNİPERSEN’den yükseköğretim tazminatı tepkisi

ÜNİPERSEN, üniversitelerde görev yapan idari personelin yükseköğrenim tazminatından yararlandırılmamasına tepki göstererek, imza kampanyası başlattı.

Üniversitelerde sadece öğretim elemanlarına ödenen “Yükseköğretim Tazminatı ve Geliştirme Ödeneği”nin GİH-YHS-THS-SHS-4B kadrosunda çalışan yükseköğretim çalışanlarına verilmemesini Üniversite İdari Personel Sendikası (ÜNİPERSEN) gündemine aldı. Yükseköğretim çalışanı olan ve kurumunun hiçbir tazminatından faydalandırılmayan idari personele de bu tazminatın verilmesi konusunda tüm devlet üniversitelerinde ÜNİPERSEN olarak imza kampanyası başlatıldı.

ÜNİPERSEN PAÜ Temsilcisi Erhan Aran, adliyede çalışan idari personele adalet tazminatı, orman işletmelerinde çalışan idari personele orman tazminatı verilirken yükseköğretim kurumlarında çalışan idari personele yükseköğretim tazminatı verilmemesinin Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırılık oluşturduğuna, bunun da iş yerinde çalışma barışını ve huzurunu bozduğuna dikkat çekti.

Haberin DevamıReklam

Yükseköğretim tazminatının ve kuruluş geliştirme ödeneğinin yükseköğretim çalışanlarının tümüne hakkaniyetli ve adil olarak ödenebilmesi hususunda mücadele başlatıldığını belirten Aran, şunları kaydetti:

“Anayasanın eşitlik ilkesine aykırılık oluşturan bu konuda yargı yoluna gidilirken, yükseköğretim çalışanı idari personelin de bu tazminattan ve ödenekten faydalanabilmesi için tüm yurtta üniversite idari personelin imza kampanyasına tüm hızıyla devam ediyor. Pamukkale Üniversitesinde de idari personelin yoğun katılım sağladığı imza kampanyasında toplanan imzalar, ÜNİPERSEN Genel Merkezinde toplanarak, YÖK’e, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ve TBMM’de grubu bulunan siyasi partilere sunulacak. Yasama yılında Yükseköğretim Personel Kanununa ek madde yapılarak idari personelin de bu tazminat ve ödeneği alması sağlanacak.”