25.03.2023, Cumartesi
9 °C / 22 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL TOPLUM
  6. /
  7. Aran: Ayrımcı uygulamalardan dönülmesi için gereken...

Aran: Ayrımcı uygulamalardan dönülmesi için gereken her şeyi yapacağız

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 20 Nisan 2022 Çarşamba - 14:51Güncelleme: 20 Nisan 2022 Çarşamba - 18:13
Aran: Ayrımcı uygulamalardan dönülmesi için gereken her şeyi yapacağız

Kısa adı ÜNİ-PER-SEN olan Üniversite İdari Personel Sendikasının Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Temsilcisi Erhan Aran, yükseköğretim tazminatı ile kuruluş geliştirme ödeneğinden üniversite idari personelinin yararlanamadığını belirterek, “Sendikamız bu iki tazminatı idari personel açısından etraflıca ele almaktadır. Yanlış, hukuksuz ve ayrımcı uygulamalardan dönülmesini sağlamak için gereken her şeyi yapacağız” dedi.

ÜNİ-PER-SEN PAÜ Temsilcisi Erhan Aran, 2014 yılında yürürlüğe giren Yükseköğretim Personel Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun çerçevesinde, yükseköğretim tazminatının profesör, doçent, doktor öğretim üyesi, öğretim ve araştırma görevlilerine ödendiği belirtti. Üniversitede görev yapan idari personelin kuruluş geliştirme ödeneğinden de yararlanamadığını dile getiren Aran, “Sosyo-ekonomik açıdan az gelişmiş yerlerde bulunan yükseköğretim kurumlarında çalışacak idari personel bulmakta zorlanılırken, geliştirme ödeneğinde idari personelin uygulama dışında tutulmasını anlamak mümkün değildir” değerlendirmesinde bulundu.

Haberin DevamıReklam

“İLGİLİ KANUN ANAYASAYA AYKIRIDIR”

Söz konusu iki tazminatın yalnızca akademisyenlere ödendiğini, idari personelin uygulama dışında tutulduğunu kaydeden Aran, “Sendikamız bu iki tazminatı idari personel açısından etraflıca ele almakta, çözümü için mücadelemizi güçlendirmekteyiz. İlgili kanunun, Anayasanın 2. ve 10. maddesindeki hükümlere aykırılık oluşturduğu açıktır. Bu yanlış, hukuksuz ve ayrımcı uygulamalardan dönülmesini sağlamak için sendika olarak ilgili taraflarla yüz yüze görüşmelerden, hukuki süreçlere kadar gereken her şeyi yapıyoruz ve yapacağız” ifadelerini kullandı.