Sağlık çalışanlarına şiddeti kınadılar – D20Haber
23.05.2024, Perşembe
19 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL TOPLUM
  6. /
  7. Sağlık çalışanlarına şiddeti kınadılar

Sağlık çalışanlarına şiddeti kınadılar

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 24 Nisan 2024 Çarşamba - 13:34Güncelleme: 24 Nisan 2024 Çarşamba - 13:34
Sağlık çalışanlarına şiddeti kınadılar

Denizli’de, sağlık alanında faaliyet gösteren oda ve sendikalar, İzmir Bayraklı Şehir Hastanesinde sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti olayını kınadı.

Ortak açıklamada, İzmir Bayraklı Şehir Hastanesinde aynı gün içinde iki şiddet olayı yaşandığı belirtilerek, “Olayları lanetliyoruz. Faillerinin en kısa örnek olacak cezaya çarptırılmalarını talep ediyoruz. İzmir’deki meslektaşlarımıza geçmiş olsun diyor, her zaman yanlarında olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Sağlık çalışanına şiddet, kişiler arası işlenmiş adi bir suç değildir. Bütün topluma karşı işlenmiş ciddi bir suçtur ve toplum vicdanı yönünden ciddiyetle üzerinde durulması gerekir” denildi.

Olaylara sadece anlık tepki gösterilmesinin, kınama mesajları yayınlanmasının, sosyal medyadan isyan edilmesinin yeterli olmadığı vurgulanan açıklamada, hayata geçirilmesini istenen önlemler şöyle sıralandı:

1. Birçok ülkede olduğu gibi şiddet uygulayanlara karşı sağlık hizmetlerinden tam çekilme hakkı talep ediyoruz. “Seni darp etti sen bakma yanındaki baksın” yöntemini kabul etmiyoruz. Hastanelere bu durumu alışkanlık haline getirmiş kişilere karşı bireysel önlemler geliştirme, sağlık hizmeti vermeme yetkisi tanınmasını istiyoruz.

Haberin DevamıReklam
2. Sağlık hizmeti sırasında şiddet uygulayanlara verilen cezaların paraya çevrilmemesini, hükmün açıklamasının geriye bırakılması uygulamasının yapılmamasını, hastanede yarattıkları maddi ve kişilerde yarattıkları maddi ve manevi hasar nedeniyle ayrıca tazminata hükmedilmesini talep ediyoruz.

3. Hastaneler, ASM’ler gibi bütün çalışma ortamlarında sağlık personelinin şiddetten korunması için gereken standartların ortaya konmasını ve bunların her yerde uygulanmasını istiyoruz.

4. Sağlık hizmeti ortamında yapılan her şiddet olayının 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında bildiriminin yapılması ve kayıt altına alınmasını istiyoruz.

5. Kamuoyunda farkındalık yaratmak için “Sağlık Hizmetlerinde Şiddete Sıfır Tolerans” kampanyasının açılmasını destekliyoruz.

6. Televizyon dizilerinde sağlıkta şiddeti ima eden konuşmalar ve kişilere RTÜK tarafından ciddi ceza verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

7. Sağlık Bakanlığının sağlık platformu temsilcileri ile birlikte sağlık sistemini baştan aşağı ele alacak, aksayan yönlerini ortaya koyacak ve bir yol haritası hazırlanmasını sağlayacak çalıştay yapmasını talep ediyoruz.