25.06.2021, Cuma
20 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL TOPLUM
  6. /
  7. Otizmle mücadele eden anne Denizli’de “Yılın...

Otizmle mücadele eden anne Denizli’de “Yılın Kadını” seçildi

Haber Merkezi - 9 Mayıs 2021 Pazar - 15:36 Otizmle mücadele eden anne Denizli’de “Yılın Kadını” seçildi

Denizli Kadın Platformu bileşenleri, otizmle mücadelede dernek kurarak hak savunuculuğunu gündeme taşıyan Dudu Karaman Dinç’i “yılın kadını” seçti.

A- A+

Denizli Kadın Platformu bileşenleri, Anneler Günü’nü kapitalizmin metalaştırmasına tepki olarak farklı bir formatta kutlama kararı aldı. Platform, coronavirüs yasakları nedeniyle Anneler Günü’nde online düzenlediği söyleşide, “yılın annesi” yerine “yılın kadını”nı seçti.

Denizli Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Ayşegül Odabaşıoğlu, söyleşinin açılış konuşmasında, kadınların farklı kariyerleri olsa da anneliğin geçmişten günümüze hep aynı kalan en değerli duygu olduğunu belirterek, “Ancak, günümüzde kapitalizm Anneler Günü’nü metalaştırdığı için bu yıl farklı bir formatta etkinlik düzenledik. Yılın annesini değil, yılın kadınını seçme kararı aldık. Yılın kadını olarak da oğluna otizm teşhisi konulmasıyla bu alanda mücadele etmeye başlayan ve bu mücadelesini bir hak savunuculuğuna dönüştüren Dudu Karaman Dinç’i seçtik. Dudu Hanım, Denizli’de Otizm Derneği’ni kurarak bu alanda etkin ve hak savunucu olarak yürüttüğü çalışmalarla tüm kadınlara örnek olmuştur” dedi.

Yılın kadını seçildiğini öğrendiğinde oldukça duygulanan Dudu Karaman Dinç, oğlunun özel durumunu hiçbir zaman neden diye sorgulamadığını, eşiyle birlikte ne yapabiliriz dediklerini ve hayatlarını yeniden planladıklarını söyledi. Dinç, oğlunu hiçbir zaman dezavantajlı olarak ve engel olarak görmediğini sözlerine ekledi.

DUDU KARAMAN DİNÇ KİMDİR?

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu olup, İstanbul’da uzun yıllar gazetecilik yaptı. Oğlu Deniz’e otizm teşhisi konmasıyla Denizli’ye taşındı. 2014 yılında otizmli çocukların haklarını savunmak için Denizli Otizm Derneği’nin kurulmasında öncülük etti ve kurucu başkanı oldu. Otizmle ilgili başlattığı hak savunuculuğunda ülke genelinde de aktif şekilde görev aldı. Otizm Eylem Planı’nın hazırlanmasına katkı sundu.

Dernek çatısı altında düzenledikleri ve Türkiye’de ilk kez uygulanan, “Tersine Kaynaştırma Kampı” ile otizmli çocuklarla normal gelişimli çocukları buluşturdular. Bu kampın çocukların gelişimine katkısını deneyimlediler.

Dinç, Denizli Otizm Derneği’nde İletişim ve Kaynak Geliştirme Koordinatörü olarak çalışmaya devam ediyor.