İMO Denizli Şubesinden çalışma koşulları açıklaması – D20Haber
12.07.2024, Cuma
23 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL TOPLUM
  6. /
  7. İMO Denizli Şubesinden çalışma koşulları açıklaması

İMO Denizli Şubesinden çalışma koşulları açıklaması

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 25 Haziran 2024 Salı - 21:36Güncelleme: 25 Haziran 2024 Salı - 21:36
İMO Denizli Şubesinden çalışma koşulları açıklaması

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Denizli Şubesinden yapılan açıklamada, inşaat mühendislerinin zor koşullarda ve yasayla belirlenen sürenin üzerinde çalışmaya zorlandığı belirtilerek, “Mesleğimiz sermayenin oyuncağı değildir” denildi.

İMO Denizli Şubesinin açıklamasında, ekonomik kriz ortamında inşaat mühendislerinin geçimlerini ekmeği taştan çıkararak sağlayabildiği, ekonomik zorlukların yanı sıra işverenlerin de inşaat mühendislerinin emeklerini yok saydığı ifade edildi.

İnşaat mühendisinin şantiyelerde işini tam anlamıyla yerine getirmesinin engellendiği, hayati önem taşıyan statik projelere komik rakamların teklif edildiği, kamu ve özelde baskılara maruz kaldığı, emeğinin karşılığını alamadığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Haberin DevamıReklam
“Mevcut koşullarda zaman zaman mesleğinin dışında işlere inşaat mühendislerinin görevlendirilmesi, karşılığı olan bedelin çok altında komik rakamlarla çalışmalarının istenmesi, mevcut çalışan meslektaşlarımızın güvensiz ortamlarda ve 4857 Sayılı İş Kanunu’nda belirlenen sürelerin üzerinde zor koşullarda çalıştırılmaya zorlanması tam bir akıl tutulmasıdır, kabulü mümkün değildir. Bununla birlikte yine inşaat mühendisi meslektaşlarımızın yoğun emek harcayarak, zorlu koşullara rağmen almaya hak kazandıkları diplomaları ve imza yetkileri değersizleştirilerek ucuzlaştırılmaya çalışılmaktadır. Hayati önem taşıyan mesleğimizin hakkı sermayenin oyuncağı değildir.

Medeniyetin inşasında en önemli pay sahibi inşaat mühendisi meslektaşlarımızın hakkını istismarlara karşı durarak, birlik olarak mesleki değerimizi koruyacak ve haklarımızın tam karşılığını alacağız. Hakkımızı, itibarımızı ve emeğimizi hiçe sayan kim olursa olsun mesleki itibarımızın zedelenmesine izin vermeyeceğimizi bir kez daha kamuoyuna saygıyla bildirmek isteriz.”