10.08.2022, Çarşamba
23 °C / 33 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL TOPLUM
  6. /
  7. Hekimlerden açıklama: Bu sağlık sistemi sağlıksızdır

Hekimlerden açıklama: Bu sağlık sistemi sağlıksızdır

Haber Merkezi - 31 Ocak 2022 Pazartesi - 12:44 Hekimlerden açıklama: Bu sağlık sistemi sağlıksızdır

Denizli’de görev yapan hekimler, haklarında iyileştirme taleplerini dile getiren basın açıklamasında, sağlık sistemini de eleştirdi. 8 Şubat’ta yeni bir iş bırakma eylemine hazırlanan hekimler, “Bu sağlık istemi sağlıksızdır” dedi.

A- A+

Denizli Tabip Odası, Denizli Diş Hekimleri Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri, Selçukbey Mahallesi’ndeki Sağlık Şehitleri önünde basın açıklamasında bulundu. Ortak açıklamada, sağlık alanındaki sorunları görünür hale getirebilmek için eylemler düzenlendiği, bir yandan halkın sağlık hakkını korumak için mücadele edilirken aynı zamanda sağlık çalışanlarının çalışma koşullarından kaynaklanan sorunların da toplumla paylaşıldığı belirtildi.

“Pandemi süreci bu sağlık sistemi ile artık yol alınamayacağını çok açık bir şekilde gösterdi. Halkın sağlık gereksinimlerinin karşılanmasının önündeki engeller her geçen gün artarken, bu engellerle birlikte sağlıkçıların yaşam koşulları da katlanılamaz hale geldi” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Taleplerimizle biraz olsun nefes alabilmenin mücadelesini veriyoruz. Sağlık hizmeti verenlerin nefes alamadığı çalışma koşullarında halkımızın yaşam hakkının giderek zorlaşacağını gücümüz yettiğince paylaşmaya, iktidara göstermeye çalışıyoruz.

Sağlık çalışanlarının çalışma ve yaşam koşullarının düzeltilmesi talebimizin toplumun sağlık hakkı almasıyla doğrudan ilişkili olduğunu göstermeye çalışıyoruz.

Emeğimizin karşılığı olan ücreti almayı, demokratik olmayan uygulamaların kaldırılmasını, iş güvencesi talebimizin karşılanmasını istiyoruz.

Aynı zamanda, kamu kurumlarında halkın parasız sağlık hizmetini, kolay ve nitelikli almasının mücadelesini veriyoruz.

Haberin DevamıReklam

Tüm bu haklı taleplerimize rağmen bizlere düşük ücret, fazla çalışma, angarya, baskı, pandemiye uygun olmayan sağlık koşullarında çalışma reva görülürken, topluma da ücretli sağlık hizmeti, 5 dakikada muayene olma, aylar sonralarına verilen randevular, hastalıklar ve ölüm hak görülüyor.

Bu sağlık sistemi yoksulu, yaşlıyı, çocuğu, kadını yani sağlık hizmetine daha çok gereksinimi olanları görmezden geliyor. Özetle, bu sağlık sistemi sağlıksızdır!

Tüm bu kötülüklere, eşitsizliklere, baskılara, yaşam hakkımızı yok sayan uygulamalara karşı sesimizi tüm topluma duyurmanın ve çözümü onlarla birlikte yakalayacağımızın umudunu yitirmeden mücadelemizi sürdürüyoruz.

Biliyoruz ki biz sağlıkçılar susarsak toplumun nefes alması daha da zorlaşacak. Biliyoruz ki biz karşı durmazsak toplumun nabzı daha zayıf atacak. Biliyoruz ki biz gerçeği paylaşmazsak toplumun umudu zayıflayacak. Biliyoruz ki biz yeter artık demezsek toplumun sağlık hakkı ile birlikte yaşam hakkı daha da zorlaşacak.

Nöbet eylemlerimizle, basın açıklamalarımızla, bildirilerimizle, beyaz önlüklerimizle sağlık ve yaşam hakkını daha görünür kılacağız ve 8 Şubat G(ö)REV eylemimizle birlikte mücadeleden asla vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha göstereceğiz. Biliyoruz ki halkımız bizim yanımızdadır, çünkü taleplerimiz tüm toplumun talepleridir.

İnanıyoruz ki 8 Şubat G(ö)REV eyleminde hastanelerden randevu almayarak, randevularını iptal ederek halkımız bu piyasacı ve yaşam hakkımızı tanımayan sağlık sistemine sağlıkçılarla birlikte dur diyecektir. Taleplerimiz sizin için, bizim için, hepimiz için.”