05.07.2022, Salı
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL TOPLUM
  6. /
  7. Mersin: Ekonomik kriz nedeniyle psikolojim bozuldu,...

Mersin: Ekonomik kriz nedeniyle psikolojim bozuldu, ilaç alıyorum

Haber Merkezi - 21 Mart 2022 Pazartesi - 13:04 Mersin: Ekonomik kriz nedeniyle psikolojim bozuldu, ilaç alıyorum

Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Mersin, ekonomik kriz sürecinde psikolojisinin bozulduğunu, psikolojik destek aldığını ve ilaç kullanmaya başladığını söyledi.

A- A+

Denizli, Aydın ve Muğla’dan 13 derneğin oluşturduğu Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonunun (GESİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Mersin, düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. GESİFED Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı basın toplantısında, Rusya-Ukrayna savaşı, bu savaşın Türkiye’ye yansıması ve ekonomik krizin öne çıktı.

TÜRKONFED ADAYLIĞI

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan’ın TÜSİAD Başkanlığına aday olmasıyla konfederasyon yönetiminin kendi içinde başkan seçimi yapacağını söyleyen Mersin, “Yönetim kurulu içerisinden TÜRKONFED’e bir başkan seçilecek. Biz de aday olabiliriz. Bekliyoruz… Bugün, yarın gelişmelere göre hareket edeceğiz” dedi.

“İÇİMİZDEN ADAYLAR ÇIKABİLİR”

Seçimlerden iş dünyasından aday çıkmasıyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Mersin, derneklerin, federasyonların, konfederasyon yönetimlerinin seçim döneminin yönetimleri olacağına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Yani siyasete girme, siyasete yön verme anlamında Türkiye’nin önemli bir seçiminin içinde olacak. Dolayısıyla bu aktivitesini, bu hareketini, bu duruşunu en iyi şekilde sivil toplum kuruluşları göstermek zorunda. Gerekirse işin içinde olacaklarsa, siyasetin orta göbeğinde olacaklarsa bence olmaları gerekiyor. Diğer türlü sadece eleştirmişiniz, çözümü ortaya koymamışsınız ve bu çözümün bir parçası olmamışsanız kıymeti yok. Seçim döneminde şahsıma da arkadaşlarıma da geliyorlar. Zamanı ve zemini oluştuktan sonra işin içinde olacağız. Arkadaşlarımız içinde büyükşehir belediye başkan adayı olacak da var, ilçe belediye başkan adayı olacak da var, oda başkanı olacak arkadaşlarımız da var. Hakan (Urhan) Başkan, İbrahim (Şenel) Başkan, hepimiz bu işin içinde olacak güçteyiz. Seçimin kurallarına göre oynayacağız, adımımızı atacağız. En son Kemal Kılıçdaroğlu geldiği zaman toplantıda bizim içimizden bir arkadaşın ismini zikretmesi bizi gururlandırdı, hoşumuza gitti.”

Haberin DevamıReklam

“TÜRKİYE İKTİSAT KURALLARINA GÖRE YÖNETİLMİYOR”

Ekonomik krizle ilgili bir soruyu da yanıtlayan Mersin, “Savaşın ekonomiyi etkilememesi mümkün değil. Turizm, sanayi ve tarımda etkiliyor. Hububat anlamında baktığımızda Rusya ve Ukrayna’ya bağımlıyız. Tarım iyi yönetilmemesi, tarım politikasının yerine oturmaması; sadece bu dönem için değil diğer dönemler için de söylüyorum. Ekonominin iktisat kurallarına göre yönetilmemesinden dolayı benim düşüncem, savaşın, enflasyonun, asgari ücretin hepsinin sebebi bu. Bugün 4 bin 250 lira asgari ücretin gerçekten yetmesi mümkün değil. Asgari ücret konusu iş adamı gözüyle baktığınızda problem. İş adamı gerçekten zarar ediyor şu anda. Kendi kurumumuzdan baktığımızda yılın ilk üç ayı kar çıkmayacak veya çok az çıkacak. Bunun sona ermesi Türkiye’nin iktisat kurallarına göre yönetilmesiyle alakalı” diye konuştu.

“PSİKOLOJİMİZ BOZULDU”

Ekonomik sorunların psikolojileri de etkilediğini kaydeden Mersin, “Layananlardan dolayı psikolojiem bozuldu, rahatlamak için psikolojik destek alıyorum, ilaç alıyorum. İlaç verdi; gece uyumak, gündüz rahatlamak için” ifadelerini kullandı.