Boyacıoğlu: TÜİK eliyle milyonların boğazı sıkılmakta – D20Haber
12.07.2024, Cuma
23 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL TOPLUM
  6. /
  7. Boyacıoğlu: TÜİK eliyle milyonların boğazı sıkılmakta

Boyacıoğlu: TÜİK eliyle milyonların boğazı sıkılmakta

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 4 Temmuz 2024 Perşembe - 15:07Güncelleme: 4 Temmuz 2024 Perşembe - 15:07
Boyacıoğlu: TÜİK eliyle milyonların boğazı sıkılmakta

Genel Sağlık-İş Sendikası Denizli Şube Başkanı Kazım Boyacıoğlu, memur maaşlarına yapılan artışı “iktidar ve TÜİK eliyle milyonların boğazı sıkılmakta” sözleriyle eleştirdi.

Genel Sağlık-İş Sendikası Denizli Şube Başkanı Kazım Boyacıoğlu, Yaptığı açıklamada, ağır ekonomik kriz koşulların günden güne ağırlaştığını, TÜİK’in enflasyonu gerçekte olduğundan daha düşük göstermeye devam ettiğini belirtti.

“Acı gerçek tepeden söylenen yalanlarla bastırılmaya çalışılmaktadır. İktidar ve TÜİK eliyle milyonların boğazı sıkılmakta, adeta nefessiz bırakılmaktadır” diyen Boyacıoğlu’nun açıklaması şöyle:

“Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bugünkü tablonun sorumlularından biridir. Bugün kamu harcamaları adı altında yurttaşlara pazarlanan tasarruf genelgesi göz boyamaktan öteye gitmemektedir.

Ülke kaynaklarını dev holdinglere, teşviklerle sermayeye ve vergi sıfırlamalarıyla yandaş firmalara aktaranlar; krizin acı faturasını asgari ücretliye, esnafa, kamu emekçisine, emekliye ve dar gelirliye ödetmektedirler.

Son dönemde peş peşe gelen zamlar, memuru ve emekliyi daha da zorlayacaktır. Yüzde 38’lik elektrik zammı Haziran 2024 enflasyonunda dikkate alınmayacak, ancak zam 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecektir. Emekliler ve memurlar 6 ay boyunca yüzde 38’lik elektrik zammını ödeyecek ama bu hile nedeniyle zam oranı gelirlere yansımayacaktır. Akaryakıta gelen ÖTV zammı, kira zam oranının yüzde 65.07 e çıkartılması yaşadığımız acı gerçekler iken temmuzdan sonra aralıksız şekilde doğal gaza, elektriğe, suya, gıda maddelerine, hijyen ürünlerine ve ulaşıma zam gelmeye devam edecektir. Siyasi iktidar görev yaptığı 22 yıllık sürede adeta mutfaklarımızı, dolaplarımızı ve ceplerimizi bizimle birlikte yakmaya ant içmiştir.

Haberin DevamıReklam
Kamu emekçilerinin sorunlarının yüzdelik ve ek zamlarla çözülmesi mümkün değildir. Çünkü maaşlar market kasasında eridiği gibi ev kirasına karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Genel Sağlık-İş olarak siyasi iktidara sesleniyoruz:

AKP iktidarı, hangi adımları atarsa atsın, rakamları ne kadar değiştirirse değiştirsin yaşanan enflasyon kontrol edilemez bir hal almıştır. Memur ve memur emeklisi her geçen gün yüksek enflasyon karşısında ezilmekte en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz duruma getirilmiştir.

Kamu çalışanlarına zam olarak sunulan altı aylık enflasyon farkının zam olmadığını haykırıyoruz.

TÜİK’in uydurulmuş enflasyon oranlarını ve buna göre belirlenen maaş artış zamlarını kabul etmiyoruz.

Bu maaş artışları ve yaşam şartları emekçiyi diri diri mezara gömecek politikalardır. İstedikleri sırtımıza yükledikleri zamlarla beraber sessiz sedasız mezara girmemizdir.

Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak bu sefil yaşam koşullarını kabul etmiyoruz. Hakkımızı alana kadar emeğimiz için mücadele etmeye devam edeceğiz.”