08.12.2022, Perşembe
6 °C / 15 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL TOPLUM
  6. /
  7. EMO Denizli Şubesinden onaysız kurulan GES’ler...

EMO Denizli Şubesinden onaysız kurulan GES’ler ile ilgili uyarı

Haber Merkezi - 29 Haziran 2022 Çarşamba - 12:02 EMO Denizli Şubesinden onaysız kurulan GES’ler ile ilgili uyarı

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Denizli Şube Yönetim Kurulu, artan enerji maliyetlerine karşısında güneş enerji santrallerine (GES) yönelişin arttığına dikkat çekerek, ancak onaysız kurulan GES’lerin can ve mal kaybı gibi olumsuzluklara yol açabileceği uyarısında bulundu.

A- A+

EMO Denizli Şubesi Yönetim Kurulu açıklamasında, “Son dönemde yaşanan enerji krizi ile birlikte, Güneş Enerjisi Santralleri’ne (GES) olan ilgi de artmaktadır. Bu bağlamda; konut, fabrika gibi çatı ihtiva eden tesislere çatı montajlı GES’ler kurulabildiği gibi, tarımsal sulama sistemlerini enerjilendiren GES’lere de yoğun bir ilginin olduğu gözlemlenmektedir” denilerek, şunlar kaydedildi:

“Yerli ve de yenilenebilir kaynaklarla elektrik enerjisi üretimin yapılması enerji üretim kaynağı itibariyle ülkemizin dışa olan bağımlılığını azalttığı gibi, elektrik dağıtım şebekesi üzerindeki fosil yakıtlara dayalı kaynak hegemonyasını da minimize edecek nitelikte olmaktadır. Bununla birlikte, elektrik dağıtım şebekesine bağlanmadan, tamamen şebekeden bağımsız olarak kurulan GES’lerin ilgili mühendislik disiplinlerinden gelmemiş, ticari kaygılar taşıyan şahıs ya da kuruluşlarca tesis edilmesi gibi bir risk de mevcuttur. Elektrik dağıtım şirketlerinin bilgisi dışında, ilgili meslek odalarından onay alınmaksızın kurulan GES’ler, beraberinde can ve mal kaybına kadar uzanabilecek, oldukça sorunlu bir süreci de getirmektedir.

Haberin DevamıReklam

Özellikle tarımsal sulama sistemlerini enerjilendirmek maksadıyla kurulan bu türden GES’ler, odamızın onayından geçmiş projelerle ve ilgili elektrik dağıtım şirketlerinin bilgisi dahilinde yetkin mühendislerce kurulmalıdır. Böylelikle yetkin olmayan kişilerce kurulacak GES’lerin doğuracağı muhtemel olumsuzluklar da (yanlış sistem kurulumu, bu nedenle oluşabilecek verim kaybı, elektrik kazası riski, çatı ya da arazi kurulumlarındaki statik yük kaynaklı sorunlar v.b.) önlenmiş olacaktır.

Bu türden herhangi bir inceleme ve yasal izin prosedüründen geçmeden kurulan GES destekli tarımsal sulama sistemlerinin, kaçak sondaj riskini de beraberinde getirmesi kuvvetle muhtemeldir. Bu durum, zaten sınırlı olan su kaynaklarımızın denetimsiz ve de verimsiz bir şekilde kullanımı anlamına gelmektedir. EMO Denizli Şube olarak önerimiz; bu tür şebekeden bağımsız GES’lerin projelendirme ve kurulum süreçlerinin, mümkün olan en düşük bürokratik prosedürler dahilinde, EMO ve ilgili elektrik dağıtım şirketlerini içine alan bir yasal platformun denetimine tabi tutulmasıdır. Bu bağlamda Şubemiz, gerekli teknik ve mevzuat altyapı çalışmalarına katkı koymaktan memnuniyet duyacaktır.”