03.02.2023, Cuma
2 °C / 11 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL TOPLUM
  6. /
  7. Kadınlar, seçme ve seçilme hakkı verilişini...

Kadınlar, seçme ve seçilme hakkı verilişini kutladı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 5 Aralık 2022 Pazartesi - 14:57Güncelleme: 5 Aralık 2022 Pazartesi - 14:57
Kadınlar, seçme ve seçilme hakkı verilişini kutladı

Denizlili kadınlar, seçme ve seçilme hakkı verilişinin 88’inci yılını düzenlenen programla kutlarken, Türk Kadınlar Konseyi Derneği Denizli Şube Gülnur Oymak da yazılı açıklamasıyla Türk kadınının Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e minnettar olduğunu belirtti.

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 88’inci yıldönümü dolayısıyla Denizli Valiliği önünde tören düzenlendi. Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan’ın da katıldığı programda, Atatürk Anıtı’na çelenk konularak, saygı duruşunda bulunuldu.

Bu arada, Türk Kadınlar Konseyi Derneği Denizli Şube Gülnur Oymak, yaptığı yazılı açıklamada, “Genç Cumhuriyet 88 yıl önce kadınlara bu hakkı çok sayıda Avrupa ülkesinden önce tanınmasına karşın, bir asra yaklaşan sürede istenilen ilerleme ne yazık ki sağlanamadı. O dönemde dünyada ikinci sırada olan Türkiye bugün 118’inci sırada yer alıyor 88 yıl önce tüm dünyayı örnek olacak bir kararı öncülük eden ve kadınların siyasi hayatı seçme ve seçilme hakkı için harekete geçen Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü bugün bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

Haberin DevamıReklam

Türkiye’nin de onayladığı Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Kaldırılması Sözleşmesi’nin 4’üncü maddesinde yer alan taahhüdün yerine getirilmesini, eşit temsil için özel önlem alınmasını, kadınların seçilme hakkını yaşama geçirmek üzere cinsiyet kotası temsil değişikliğinin ivedilikle yapılmasını isteyen Oymak, sözlerine şunları ilave etti:

“Türkiye’de kadın istismarı, kadınlara uygulanan şiddet, erken yaşta evlilikler, ekonomik, sosyal ve siyasi alanlarda süren cinsiyet ayrımcılığı hala kanayan yara olmaya devam etmektedir. Hiçbir ayrımcılığı kabul etmeyen onurlu ve insanca yaşama ulaşma inancımızı koruyarak, kadınların insan hakları mücadelesini azim ve kararlılıkla sürdürmekte olduğumuzu bir kez daha yeniliyor, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve mücadelede yılgınlığa düşmeyen demokrasi kahramanı kadınlarımızı sevgi saygı ve minnetle anıyoruz. Sevgili Atam bize verdiğiniz bu hakkımızı sonsuza kadar sahip çıkacağımıza and içeriz. Türk kadını atasına minnettardır.”