Yeni müfredata karşı laiklik yürüyüşü yapılacak – D20Haber
25.06.2024, Salı
23 °C / 40 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL TOPLUM
  6. /
  7. Yeni müfredata karşı laiklik yürüyüşü yapılacak

Yeni müfredata karşı laiklik yürüyüşü yapılacak

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 20 Mayıs 2024 Pazartesi - 15:24Güncelleme: 20 Mayıs 2024 Pazartesi - 15:24
Yeni müfredata karşı laiklik yürüyüşü yapılacak

Denizli’de, Milli Eğitim Bakanlığının tartışma yaratan yeni müfredatına karşı yürüyüş düzenlenecek. “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli”ne karşı düzenlenecek yürüyüş 22 Mayıs Çarşamba günü yapılacak.

Yürüyüşle ilgili Denizli Gazeteciler Cemiyetinde basın açıklaması yapan Denizli Laiklik Platformu sözcüsü Ayşegül Odabaşıoğlu, “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli”ni gerici ve çağ dışı olarak nitelendirdi. Müfretadın oldu bittiyle topluma dayatıldığını söyleyen Odabaşıoğlu, “Bu model, kamuoyuna tartışma, değerlendirme, eleştirme fırsatı verilmeden, eğitim ve bilim çevrelerinin, uzman ve toplum kesimlerinin görüş ve önerileri alınmadan uygulamaya geçilmiştir. Bu model, akıl ve bilimden, laiklik ve cumhuriyet değerlerinden, çağdaş dünyanın gereklilik ve gereksinimlerinden uzak bir modeldir” ifadelerini kullandı.

Haberin DevamıReklam
Demokrasinin, temel insan hak ve özgürlüklerinin, öncelikle de bireylerin insan haklarının güvencesi olan laiklik ilkesinin hiçbir şekilde zedelenmemesi gerektiğini belirten Odabaşıoğlu, “Son çeyrek yüzyılda eğitimden sağlığa, bilimden hukuka kadar birçok alanda laiklik ilkesinin zedelenmesine yol açan birtakım açıklama ve uygulamalarının artmasını endişeyle karşılamaktayız. Bu alanlarda laiklik ilkesinin göz ardı edilmesi, akıl ve bilimden uzaklaşılmasına yol açmakta ve bizi hızla çağdaş bir toplum olmaktan koparmaktadır. Devletimizin kurum ve kuruluşları laiklik ilkesine bağlı kalmalı, buna aykırılık teşkil edecek tutum ve söylemlerde bulunmamalı ve Anayasamıza uygun davranılmalıdır” dedi.

Odabaşıoğlu, müfredata karşı Denizli Laiklik platformu olarak 22 Mayıs Çarşamba günü saat 18.30’da “Laikliği Savunuyoruz, Bilim Karşıtı Yeni Müfredatı Reddediyoruz” yürüyüşü düzenleyeceklerini, valilik önünden başlayacak yürüyüşün Delikliçınar Meydanı’nda sona ereceğini sözlerine ekledi.