STK’lardan 1 Mayıs çağrısı – D20Haber
19.05.2024, Pazar
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL TOPLUM
  6. /
  7. STK’lardan 1 Mayıs çağrısı

STK’lardan 1 Mayıs çağrısı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 29 Nisan 2024 Pazartesi - 15:22Güncelleme: 29 Nisan 2024 Pazartesi - 15:23
STK’lardan 1 Mayıs çağrısı

Denizli’de yapılacak 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlaması için TÜRK-İŞ, DİSK, KESK ve TMMOB’dan katılım çağrısı yapıldı.

Denizli Gazeteciler Cemiyetindeki basın toplantısıyla emekçi kesime seslenen TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mehmet Sarıca, işçi ve emekçi sınıfların uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta demokrasiye, adalete, özgürlüğe, eşitliğe, barışa ve kardeşliğe dair talepleri dile getireceklerini söyledi.

Meydanlarda buluşup, ekmeğin küçülmesini, adalet terazisinin bozulmasını, temel hak ve özgürlüklerin gasp edilmesini ifade edeceklerini kaydeden Sarıca, şöyle konuştu:

“Bizler; işçiler, emekçiler, emekliler bu ülkenin büyük çoğunluğuyuz. Bizler üretiyoruz, bizler çalışıyoruz, bizler bu ülkenin tüm değer ve güzelliklerini emeğimizle var ediyoruz ve insanca yaşamayı hak ediyoruz. Ancak, biz emekçiler için bugünlerde değil insanca yaşamak, hayatta kalmak dahi zorlaşıyor. Ülkenin kaynakları rantçılara, sermayeye, saraya, şatafata, savaşa peşkeş çekiliyor. Zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapan bozuk düzenin çarkları halkımızı ezdikçe eziyor.

Haberin DevamıReklam
Ülkeyi yönetenler yoksuldan alıp zengine, emekçiden alıp sermayeye kaynak aktarmayı görev biliyor. Bankalar, holdingler, şirketler semirdikçe emekçi halkın alım gücü zayıflıyor. Tüm dünyada gıda fiyatları düşerken Türkiye gıda enflasyonunda açık ara birinciliğini koruyor. Alım gücümüz enflasyona ezdirilirken yüksek oranlı vergilerle cebimiz boşaltılıyor. Özellikle gençler ve kadınlar işsizliğe mahkum edilirken iş bulanlara daha düşük ücretler ve daha güvencesiz çalışma biçimleri dayatılıyor. Banka promosyonu müjdesiyle avutulan, açlık sınırına bile yaklaşamayan maaşlara mahkum edilen emeklilerle apaçık alay ediliyor.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi iktidar acımasız bir kemer sıkma programını devreye sokacağını, güvencesiz çalışma biçimlerini yaygınlaştıracağını ve kıdem tazminatına dahi el uzatacağını ilan ediyor. Mimarı olduğu anayasaya uymak zorunda hissetmeyen iktidar, anayasal haklarımızı bile bize çok görüyor, sendikalı olanı, örgütleneni, grev yapanı suçlu ilan ediyor. Zenginlerin ve muktedirlerin hiçbir kurala uymak zorunda olmadığı bir düzende milyonların ekmeği, hakları ve özgürlükleri gasp ediliyor.

Denizli 1 Mayıs 2024 Tertip Komitesi bileşenleri olarak bizler, bu adaletsiz düzene karşı tüm halkımızı 1 Mayıs Çarşamba günü saat 14.30’da Çınar Meydanı’nda toplanmaya ardından miting alanımız olan Ulus Meydanı’na doğru yürüyüşe davet ediyoruz.”