06.07.2022, Çarşamba
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL TOPLUM
  6. /
  7. Denizli’de doktorlar iş bıraktı, ortak açıklama...

Denizli’de doktorlar iş bıraktı, ortak açıklama yaptı

Haber Merkezi - 15 Haziran 2022 Çarşamba - 13:40 Denizli’de doktorlar iş bıraktı, ortak açıklama yaptı

Denizli’de doktorlar, sorunlarını dile getirmek üzere bir kez daha iş bırakma eylemine giderken, ortak açıklamayla talepler dile getirildi.

A- A+

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof Dr Fazıl Necdet Ardıç, meslektaşlarının da katıldığı basın toplantısıyla ortak basın açıklamasında bulundu. Uzun zamandır sağlık alanında yaşanan sorunları, sistemin aksayan yönlerini, çalışanların ve hizmet alanların yaşadığı güçlükleri kamuoyuna anlatmaya çalıştıklarını vurgulayan Prof Dr Ardıç, bu amaçla zaman zaman meslek örgütleri ve sendikaların öncülüğünde iş bırakma eylemleri veya mitingler düzenlendiğini anımsattı.

“VATANDAŞ ANLADI, KARAR VERİCİLER ANLAMADI”

Sağlık sisteminde bir sorun olduğunu bütün vatandaşların anladığını, ancak karar vericilerin anlamadığını veya anlamak istemediğini söyleyen Prof Dr Ardıç, ortaya konulan tedbirlerin yetersiz ve kamuoyunu oyalamaya dönük yaklaşımlardan ibaret olduğunu ifade etti.

“DAHA ÇOK BOZMAYA ADAY BİR YASA TASARISI”

“Bu yüzden bugün geniş katılımla bir kez daha iş bırakıyoruz. Çünkü bugün yüce meclisimizin önüne bir yasa tasarısı kondu. Yapmayı amaçladığını iddia ettiği iyileştirmelerin yanına bile yaklaşamayan, daha çok performans, daha çok özel hasta mantığına dayanan, çalışma barışını ve sağlığın bütünsel organizasyonunu daha çok bozmaya aday bir yasa tasarısı” diyen Prof Dr Ardıç, şunları kaydetti:

Haberin DevamıReklam

“Bu yasa tasarısı hekim odaklı olduğu için bu konunun üzerinde özellikle durmak istiyoruz. Son zamanlarda üzerinde tartışılan ve meclisimiz tarafından kabul edilen şiddet ve malpraktis ile ilgili kanunların konunun tarafları ile diyalog oluşturmadan hazırlanmasında olduğu gibi bugün gündemde olan kanun tasarısı da diyalogdan uzak bir sürecin sonucunda hazırlanmıştır. Özlük hakları ile ilgili Aralık ayındaki kanun teklifinin bile gerisinde, yetersiz bir düzenleme yaparak konuyu yine performans sistemi üzerinden çözmeye çalışmaktadır. Aile hekimlerinin sözleşme yönetmeliğinden kaynaklanan ve defalarca iletilen sorunları ile ilgili tek bir düzenleme yoktur. Bu durum kabul edilebilir değildir.

Bizler; sağlık hizmetinin, bütün vatandaşlarımızın kolay ulaşabildiği, ihtiyaçları oranında yararlandığı, kendi içinde alternatifleri tercih edebileceği bütünsel bir sistem olarak gelişmesini istiyoruz. Herkes için huzurlu ve verimli bir sistem. Böyle bir sistem ancak bütün paydaşların içten diyaloğu ve çalışma barışı sayesinde kurulabilir.”

ORTAK AÇIKLAMAYA KATILAN STK’LAR

Ortak basın açıklamasına katılan meslek örgütleri şöyle:

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF)
Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN)
Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası (BDS)
Genel Sağlık İşçileri Sendikası (Genel Sağlık-İş)
Hekim Birliği Sendikası
Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (Hekim Sen)
Kamu Diş Hekimleri Derneği (KADHED)
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES)
Tabip ve Diğer Sağlık Çalışanları, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Kamu Görevlileri Sendikası (Tabip Sen)
Türk Dişhekimleri Birliği (TDB)
Türk Tabipleri Birliği (TTB)