Cumhuriyet Bayramı Kutlama Platformu kuruldu – D20Haber
08.12.2023, Cuma
8 °C / 12 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL TOPLUM
  6. /
  7. Cumhuriyet Bayramı Kutlama Platformu kuruldu

Cumhuriyet Bayramı Kutlama Platformu kuruldu

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 3 Ekim 2023 Salı - 12:47Güncelleme: 3 Ekim 2023 Salı - 12:47
Cumhuriyet Bayramı Kutlama Platformu kuruldu

Denizli’de 15 sivil toplum kuruluşu (STK) bir araya gelerek, Cumhuriyet Bayramı Kutlama Platformu’nu kurdu. Platform, Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamalar çerçevesinde çeşitli etkinlikler ve Cumhuriyet Balosu düzenleyecek.

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof Dr Fazıl Necdet Ardıç, Denizli Gazeteciler Cemiyetindeki basın toplantısıyla Cumhuriyet’in 100. yıl kutlamalarına ilişkin bilgi verdi.

Birleşmiş Milletler (BM) kayıtlarına göre dünyada 208 ülkenin bulunduğunu, çoğunda da “cumhuriyet” kelimesinin geçtiğini anımsatan Ardıç, hepsinin farklı hikayesinin olduğunu, ancak birbirlerine benzemediklerini söyledi.

“EŞSİZ HİKAYEMİZ VAR”

Türkiye’nin bu ülkeler arasında çok eşsiz bir hikayeye sahip olduğunu vurgulayan Ardıç, “Birinci Dünya Savaşı’ndan galip çıkmış devletlere karşı çıkan bir avuç vatansever, cesur fakat ayakları yere basan genç liderin arkasına takılan bütün bir halkın hikayesi. Hepsinin en önünde Mustafa Kemal Atatürk’ün cesareti, bilgeliği, uzgörüsü ve devlet adamlığı sayesinde ulus olma bilincini kazanan bir milletin hikayesi. Yıllarca horlanmış bir halkın kul olmaktan çıkıp vatandaş olmasının hikayesi. Sadece saban kullanmayı bilen köylülerin fabrika kurmayı öğrenmesi, öğretmen olması, doktor olması, mühendis olması, hakim olması, cumhurbaşkanı olmasının hikayesi. Türk milletinin hikayesi Türkiye Cumhuriyetinin hikayesi” dedi.

15 STK BİR ARAYA GELDİ

Haberin DevamıReklam




Bu milletin bir ferdi olmaktan, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir vatandaşı olmaktan gurur duyduklarını dile getiren Ardıç, “Bu yüzden Cumhuriyet’in 100. yılının ona yakışır bir şekilde kutlanmasına katkıda bulunmak için 15 oda, dernek ve sendika bir araya gelerek Cumhuriyet Bayramı Kutlama Platformunu kurduk. Amacımız Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlamalarına toplumun her kesiminden bireylerin katılımını sağlamak, Cumhuriyet’in dayandığı temelleri, ilkeleri ve tarihi geçmişini bilinçli bir şekilde tekrar hatırlamaktır” diye konuştu.

“TÜRKİYE CUMHURİYET’İNİN EN TEMEL İLKESİ AKIL VE BİLİMDİR”

Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını ve gücünü milli mücadele vermeye kararlı bir ulustan, acılı bir tarihten çıkarılan derslerden doğan kurucu ilkelerinden aldığını belirten Ardıç, “Bunları unutarak yapılacak görkemli törenler, atılacak heyecanlı nutukların gelecek yüzyıl için hiçbir değeri yoktur.
Türkiye Cumhuriyet’inin en temel ilkesi akıl ve bilimdir. Aklın ve bilimin ötesinde alınacak her karar, atılacak her adım Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğine zarar vermekten başka bir işe yaramaz” ifadelerini kullandı.

KONSERLER, BALO VE GÖSTERİLER DÜZENLENECEK

Önümüzdeki bir ay boyunca Cumhuriyet’in kazandırdıklarını sosyal medya kanallarında çeşitli yönleriyle bilim insanları, gazeteciler ve sanatçıların seslerinden gündeme getireceklerini, ayrıca konserler, gösteriler ve bir balo düzenleyeceklerini söyleyen Prof Dr Fazıl Necdet Ardıç, sözlerini “Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti. Ne mutlu Türküm diyene” diyerek tamamladı.