Denizli Tabip Odasından Türk Tabipler Birliği açıklaması – D20Haber
19.06.2024, Çarşamba
24 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL TOPLUM
  6. /
  7. Denizli Tabip Odasından Türk Tabipler Birliği...

Denizli Tabip Odasından Türk Tabipler Birliği açıklaması

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 2 Aralık 2023 Cumartesi - 19:33Güncelleme: 2 Aralık 2023 Cumartesi - 19:33
Denizli Tabip Odasından Türk Tabipler Birliği açıklaması

Denizli Tabip Odasından, Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyinin görevden alınmasıyla ilgili yapılan açıklamada, merkez konseyi başkanının kişisel siyasetinin kaos yarattığı ifade edildi.

TTB yönetiminin mahkeme kararıyla görevden alınması gündemdeki yerini korurken, Denizli Tabip Odasından yapılan açıklamada, merkez konseyi başkanı Şebnem Korur Fincancı eleştirildi. Açıklama şöyle:

“21.10.2022 tarihinde Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın Türk Tabipleri Birliği’nin görevi ve çalışma alanı ile ilgisi olmayan kişisel açıklaması, meslek örgütümüzü günlük siyasetin öznesi haline getirmiştir. Bu durum yetersiz yönetim anlayışı ile birleşince, süreç göz göre göre istenmeyen bir yöne evrilmiş, merkez yönetim kurulunun mahkeme tarafından görevden alınması ile karşı karsıya kalınmıştır.

Haberin DevamıReklam
Bu konudaki görüşlerimizi bu süreç boyunca hem kamuoyuna hem yönetim organlarına açık olarak bildirdik. Defalarca olağanüstü seçimli genel kurula gidilmesi gerektiğini, kurumu yıpratan sorunların kurumun mekanizmaları içinde çözülmesinin daha sağlıklı bir yol olduğunu belirttik. Ne yazık ki Türk Tabipleri Birliği başkanının kişisel siyasetinin yarattığı kaos, demokrasilerde hiç tasvip edilemeyecek bir mahkeme kararı ile sonuçlandı.

Anayasanın 135. maddesinden gücünü alan Türk Tabipleri Birliği, Türkiye sınırları içinde görev yapan 180.000 hekimin üye olsunlar veya olmasınlar en önemli meslek örgütüdür. Kişiler değil kurumlar önemlidir. Meslektaşlarımızın büyük çoğunluğu mesleğimizin niteliğini geliştirecek, özlük haklarımızı savunacak, sağlık sisteminin halk sağlığına etkisini eleştirel bakışla irdeleyecek saygın bir kurumsal yapının özlemi içerisindedir.

Bu aşamadan sonra üyelerimiz ve meslek örgütümüz açısından nasıl bir yol izleneceği mahkemenin gerekçeli kararı açıklandıktan sonra netleşecektir.”