15.08.2022, Pazartesi
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL TOPLUM
  6. /
  7. Denizli Tabip Odası Başkanı Ardıç’tan milletvekillerine...

Denizli Tabip Odası Başkanı Ardıç’tan milletvekillerine çağrı

Haber Merkezi - 29 Temmuz 2022 Cuma - 11:37 Denizli Tabip Odası Başkanı Ardıç’tan milletvekillerine çağrı

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof Dr Fazıl Necdet Ardıç, sağlıkta şiddetin ciddi seviyelere ulaştığını belirterek, milletvekillerine “bir gün de bizim için toplanın” çağrısında bulundu.

A- A+

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof Dr Fazıl Necdet Ardıç, sağlıkta şiddete dikkat çektiği yazılı açıklamasında, Türkiye Millet Meclisi’nde görev yapan milletvekillerinin bu yasama yılında 111 kere bir araya (birleşim) gelip birçok sorunu görüştüğünü, 12 Mayıs’ta da sağlıkta şiddet konusunu farklı konularla birlikte ele alarak yetersiz bir düzenleme yaptıklarını ifade etti.

“SAĞLIKTA ŞİDDET ÇOK CİDDİ SEVİYEYE ULAŞTI”

“Bu düzenlemedeki yetersizlikler, artan şiddet olayları nedeniyle CHP’nin teklifi üzerine Meclis Başkanı 1 Ağustos’ta milletvekillerini sağlık çalışanlarına karşı şiddeti görüşmek üzere olağanüstü toplantıya çağırdı” diyen Ardıç, şöyle devam etti:

“Amaç bir günlerini, sadece bir günlerini bu konuya ayırmaları. 200 milletvekili gerekiyor. Katılmak isteğe bağlı. ‘Katılırım’ diyen var, ‘katılmam’ diyen var. Ne demek bu? Bu ülkenin milletvekilleri biraraya gelip sağlıkta şiddeti görüşmesi yanlış bir şey mi? Bir kere bir araya gelip işin ciddiyetini anladıklarını, bu işle top yekun mücadele edeceklerinin mesajını veremezler mi?

Uydurma birkaç kanun maddesi değişikliğine, sonu gelmeyen vaatlere değil, gerçek bir siyasi devlet tavrına ihtiyacımız var. Başka türlü kamuoyu bu işin ciddiyetini idrak edemez. Herhangi bir sağlıkta şiddet haberine eklenen toplumun iliklerine işlemiş, vurdum duymaz, ben merkezci tavırlardan, seviyesiz yorumlardan, alakasız karşılaştırmalardan, hadsiz suçlamalardan bıktık artık. Sağlıkta şiddet çok ciddi seviyeye ulaştı! Yaşam kurtaran meslektaşlarımızın yaşam hakkı ihlalleri arttı.”

Haberin DevamıReklam

“CEZASIZLIK POLİTİKALARINDAN GÜÇ ALIYORLAR”

Silah tehdidiyle ilaç yazdırmaya çalışan bağımlıların, ölüm tehditleri ile rapor almaya çalışan kendini bilmezlerin, tedavilerin olumsuz olasılıklarını bildikleri halde tehdit ederek bunları değiştirebileceğini sananların yarattığı şiddetin artık günlük olaylardan olduğuna işaret eden Ardıç, şunları kaydetti:

“Özel, devlet fark etmez bütün sağlık kurumları bu şiddet sarmalının içindeler. Bu durum gerçekten sağlık arayışı içinde olan ihtiyaç sahiplerinin, eğitime, bilgiye, çevresindeki insanlara saygı duyan çoğunluğun sağlık hizmeti almasını da aksatmaya başladı. Bazıları kafalarını kuma gömerek, yapılanların duyulmasını engelleyerek bu gidişi durduracağını zannediyor.

2019 yılında 46 bin 276 beyaz kod vakası varken, 2021 yılında 101 bin 984 beyaz kod vakası olmuş. Sağlık Bakanlığı artık sayıları açıklamıyor. Sosyal medyada siyasi erk sahibi bir kişiye herhangi bir söz söylediğinde alarma geçen emniyet teşkilatı, en ağır cezayı vermek için yarışan adalet sistemi, devlet kurumuna telefon edip ‘ben bu doktoru öldüreceğim’ diyen kişi karşısında bir anda hukukun üstünlüğü moduna giriyor.

Hepsi devletimizin önleyici tedbirleri almaması ve cezasızlık politikalarından güç alıyorlar. Biliyorlar ki yaptıkları yanlarına kalacak. İnsan, bu kadar net, bu kadar ortak, bu kadar siyasetten uzak bir sorun üzerinde özellikle iktidardaki partilerin bir araya gelmekten kaçınmasını anlayamıyor. Nedir sorun? Tüm siyasi partileri Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında bir araya gelmeye, bize desteklerini göstermeye ve çözüm için sunulan önerileri desteklemeye çağırıyoruz.”