13.07.2020, Pazartesi
22 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu

Denizli Platformundan Almanya’ya “Türkiye kararını gözden geçir” çağrısı

Haber Merkezi - 29 Haziran 2020 Pazartesi - 15:50 Denizli Platformundan Almanya’ya “Türkiye kararını gözden geçir” çağrısı

Denizli Platformu, Alman Hükümeti’nin Türkiye’ye yapılacak ziyaretle ilgili aldığı olumsuz karara tepki göstererek, “yeniden gözden geçirilmesi” çağrısında bulundu.

A- A+

Denizli Platformu Dönem Sözcüsü DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, yaptığı açıklamada, pandemi sürecinin daha önce gündemde olmayan yeni durumları önümüze getirmeye devam ettiğini, bugünlerde Almanya’nın Türkiye’ye seyahatle ilgili aldığı tavrın bunlardan birisi olduğunu belirtti.

DENİZLİ’Yİ YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

Almanya’nın Türkiye’ye seyahat edilmemesini tavsiye eden ve ülkeye dönüşte karantina uygulanmasını öngören politikasının ülkemiz turizmini, dolayısıyla Denizli’yi de yakından ilgilendirdiğini vurgulayan memişoğlu, şunları kaydetti:

“Esasen bu kararla ilgili şaşırtıcı olansa Almanya’nın bu tutumunu, COVID-19 salgınını çok daha şiddetli geçirmiş ve ülkemizle kıyaslanmayacak düzeyde elim sonuçların yaşandığı ülkelere dönük olarak benzer politikayı benimsememiş olması. Almanya ve Türkiye aralarında güçlü ilişkiler olan iki ülke. Almanya’nın bu uygulaması gerek oradaki gurbetçilerimiz için gerekse tatillerini Türkiye’de geçirmek isteyen Almanlar için hayatı zorlaştırıcı etkilere neden olmakta.

Unutulmaması gereken bir husus da şu ki, Türkiye’deki turizm tesisleri görece olarak daha yeni ve donanımlı olmasının yanında, sağlık bakımından güvenli olduklarını gösterir sertifikalara sahipler. Ülkemiz, dünyanın dört bir tarafından gelecek turistlere, gönül rahatlığı ile tatil yapabilecekleri şekilde ev sahipliği yapmaya hazır.

Türkiye’nin pandemi sürecindeki başarısı ortada iken Almanya’nın bu politikasından vazgeçmesini güçlü bir şekilde ümit ediyoruz. Üst düzeyde devam eden temasların sevindirici gelişmelerle sonuçlanmasını diliyoruz.”