Denizli Otizm Derneği: Deprem bölgesinde yaşayan otistik çocuklar ve aileleri temel ihtiyaçlara erişimde sorun yaşıyor – D20Haber
29.05.2024, Çarşamba
15 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL TOPLUM
  6. /
  7. Denizli Otizm Derneği: Deprem bölgesinde yaşayan...

Denizli Otizm Derneği: Deprem bölgesinde yaşayan otistik çocuklar ve aileleri temel ihtiyaçlara erişimde sorun yaşıyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 2 Nisan 2023 Pazar - 11:13Güncelleme: 2 Nisan 2023 Pazar - 11:13
Denizli Otizm Derneği: Deprem bölgesinde yaşayan otistik çocuklar ve aileleri temel ihtiyaçlara erişimde sorun yaşıyor

Denizli Otizm Derneği, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından afet bölgesinde yaşayan otistik çocuklar ile ailelerinin barınma ve gıda gibi en temel ihtiyaçlara erişiminde sıkıntılar yaşandığını bildirdi.

Denizli Otizm Derneğince, 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, 6 Şubat’ta meydana gelen birçok ilde yıkıma neden depremlerin, otistik çocuklar ile ailelerini olumsuz etkilediği belirtildi.

Açıklamada, deprem bölgesinde barınma ve gıda gibi en temel ihtiyaçlara erişimde sıkıntılar yaşandığına dikkat çekilirken, kamu kurumları ile yerel yöneticilerinin sorumluluklarını yerine getirmeleri istedi. Siyasi partilerden otizmle ilgili çalışmaları hakkında bilgi vermelerinin istendiği açıklamada şöyle denildi:

“Ülkemizde 6 Şubat tarihinde yaşanan ve 11 ilde büyük yıkıma neden olan depremin üzerinden 60 gün geçmiş olmasına rağmen hala bölgede yaşayan otistik çocuklar ve ailelerinin barınma ve gıda gibi en temel ihtiyaçlara erişiminde bile çok büyük sıkıntılar yaşanıyor. Bu sıkıntıların çözümü için kamu kurumlarının ve yerel yönetimlerin sorumluluklarını acilen yerine getirmesini beklediğimizi, sorumluluklarını yerine getirmeyenlerin cezalandırılmasını istediğimizi buradan ilan ediyoruz.

Haberin DevamıReklam
14 Mayıs 2023 seçimleri öncesi siyasi parti temsilcilerine aşağıdaki soruları yanıtlamaları için açık çağrıda bulunuyoruz.

Afet bölgesinde yaşayan veya bölgeden göç etmek zorunda kalan otistik birey ve aileleri için ne yaptınız, onlar için çözüm önerileriniz nelerdir? Bütçesiz eylem planlarının işe yaramadığını yaşayarak gördük. Otizmle ilgili yapacağınız temel çalışmalar ve bunların gerçekleşmesi için ayıracağınız bütçe nedir?

Bugüne kadar otizm adına çok sözler verildi ama bunların çok azı tutuldu. Depremin gölgesinde geçen 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde şov değil, insan hak ve onuruna uygun çözümler istediğimizi hatırlatarak istiyoruz.”