30.06.2022, Perşembe
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL TOPLUM
  6. /
  7. Eskicioğlu: KDV yüzde 1’e indirilsin

Eskicioğlu: KDV yüzde 1’e indirilsin

Haber Merkezi - 17 Eylül 2020 Perşembe - 16:09 Eskicioğlu: KDV yüzde 1’e indirilsin

Denizli Diş Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Eskicioğlu, COVID-19 nedeniyle meslektaşlarının sıkıntılı bir süreçten geçtiğini belirterek, KDV oranının yüzde 1’e çekilmesini istedi.

A- A+

Denizli Diş Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Eskicioğlu, Denizli Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında, olağanüstü günlerden geçildiğini, bu durumun daha da kötüleşmesini önlem için fedakarca görev yapan sağlık çalışanlarının önünde saygıyla eğildiklerini söyledi.

DEVLET VE ÖZEL SEKTÖRE İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Bu süreçte ağız ve diş sağlığı ile ilgili birkaç konuya da değinmek istediğini kaydeden Eskicioğlu, COVID-19 salgını nedeniyle ötelenen ağız ve diş sağlığı sorunlarının çözümü için devlet ve özel sektörün birlikte hareket etmesini önerdi. Eskicioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sağlık Bakanlığının belirlediği öncelikli diş tedavilerinin gerek devlet kurumlarından gerekse sevkleri ve ödemeleri devlet tarafından karşılanmak üzere özel muayenehanelerden, polikliniklerden ve merkezlerden temin edilmesini öneriyoruz. Sosyoekonomik gücü yeterli olmayan vatandaşlarımızın en azından acil tedaviye ulaşmaları ancak bu yolla temin edilebilir. Özel poliklinik, merkez ve muayenehaneler de kamusal hizmet vermektedir. Özel-serbest dense de kamusal hizmettir, halkımıza hizmet ederler.

Özel iş yerlerinde maliyetler çok yükseldi. Serbest çalışan diş hekimleri kur artışı, fiyat artışı vb. her türlü olumsuzluğa rağmen COVID ile ilgili gerekli tüm şartları yerine getirerek halkın tedaviye ulaşımı için hizmet vermektedir. Bu şartların devamlılığını sağlayabilmek adına KDV’nin yüzde 1’e indirilmesini talep ediyoruz.”

“YAN YANA KOLTUK SAĞLIKSIZDIR”

Haberin DevamıReklam

Yan yana koltuk eleştirisinde de bulunan Eskicioğlu, “Devlet diş hastanelerinin ve merkezlerinin altyapıları COVID-19 pandemi döneminde görülmüştür ki sorunludur. Yan yana hasta koltukları tasarımı sağlıksızdır. Dünyanın hiçbir ülkesinde bu uygulanmazken ne yazık ki bizim ülkemizde var oldu” dedi.

“DİŞ HEKİMLERİ ASLI GÖREVLERİNDEN ALINDI”

“Pandemi döneminde devlet hastanelerinde çalışan diş hekimlerimizin çoğu, yardımcı personelin yapabileceği, filyasyon ve PCR (sürüntü alma) çalışmaları için asli görevlerinden alınmıştır” diyen Eskicioğlu, şöyle devam etti:

“Diş hekimi, hastalık halinde ağrı, acı çeken insanların ağrısını, ıstırabını dindiren kişidir. Halkımız, acılarına merhem olan hekimlerinden yoksun bırakılmıştır. Acısı olan bir insanın acısının dindirilmesi onun en temel hakkıdır ve bunu ağız ve diş hastalıkları söz konusu olduğunda diş hekimi yapar. Devlet kurumlarında çalışan ve filyasyon çalışmaları için sahada görevlendirilen diş hekimlerinin mümkünse kendi asli görevlerine dönmeleri gerektiğinin altını çizerek, özlük haklarının tekrar değerlendirilmesinin gerekliliğini hatırlatıyoruz. Devlet kurumlarında çalışan meslektaşlarımızın haklarını eskiden olduğu gibi savunmaya devam edeceğiz.”

“FAKÜLTE SAYISI FAZLA”

Son yıllarda çok fazla diş hekimliği fakültesi açıldığını anımsatan Eskicioğlu, “Ülkemizde özellikle son 10 yılda açılan ve bugün 97’ye ulaşan diş hekimliği fakülteleri ihtiyaçtan fazla mezun vermektedir. İnsan gücü planlamasının yapılmamasının yaratacağı en büyük sorun yetkinliği zayıf diş hekimleri mezun ederek kalitesiz hizmet vermektir. Bu nedenle ülkeyi yönetenlerin başta sağlıkla ilgili olmak üzere tüm eğitim politikalarını tekrar gözden geçirmelerini diliyoruz” dedi.