15.05.2021, Cumartesi
15 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL TOPLUM
  6. /
  7. Denizli Barosu, görüntü ve ses kaydını...

Denizli Barosu, görüntü ve ses kaydını yasaklayan genelgeye dava açtı

Haber Merkezi - 3 Mayıs 2021 Pazartesi - 17:33 Denizli Barosu, görüntü ve ses kaydını yasaklayan genelgeye dava açtı

Denizli Barosu, Emniyet Genel Müdürlüğünün görüntü ve ses kaydı alınmasını yasaklayan genelgesine karşı Danıştay’a dava açtı.

A- A+

Görüntü ve ses kaydı alınmasına karşı yayımlanan genelge kamuoyunda tartışma yaratırken, Denizli Barosu ise yürütmenin durdurulması istemiyle hukuki girişim başlattı. Danıştaya açılan davayla ilgili Denizli Barosu açıklamasında şöyle denildi:

“T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 27/04/2021 tarih ve 2021/19 sayılı, “Ses ve görüntü alınması” konulu genelgesiyle ilgili olarak, genelgenin anayasal ve yasal dayanağının bulunmadığı, bir idari işlemde bulunması gereken hiçbir unsuru taşımadığı, hukuk devleti ilkesine, temel hak ve özgürlüklere, hak arama özgürlüğüne, savunma hakkına, halkın bilgi alma ve gerçekleri öğrenme hakkına, basın özgürlüğüne, haberleşme özgürlüğüne vs aykırı olduğu iddialarıyla, T.C. İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü aleyhinde, öncelikle yürütmenin durdurulması, yapılacak olan yargılama sonunda da iptal edilmesine karar verilmesi istemiyle Danıştay’da dava açılmıştır.”