30.06.2022, Perşembe
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL TOPLUM
  6. /
  7. İlhan: Avukatsız yargılamanın önü açılmak istenmektedir

İlhan: Avukatsız yargılamanın önü açılmak istenmektedir

Haber Merkezi - 1 Eylül 2020 Salı - 12:07 İlhan: Avukatsız yargılamanın önü açılmak istenmektedir

Denizli Barosu Başkanı Av. Müjdat İlhan, güvenilir yargının vazgeçilmez unsurlarından birisinin savunma olduğunu, ancak son dönemdeki uygulamalarla avukatsız yargılamanın önünün açılmak istendiğini bildirdi.

A- A+

Denizli Barosu Başkanı Av. Müjdat İlhan, yeni adli yılın başlaması dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, ülkemizde ve hukuk alanında olumlu gelişmeler olduğu gibi, özellikle pandeminin de etkisiyle birçok olumsuzlukların da yaşandığını, salgın nedeniyle avukatların ekonomik sorunlarla boğuştuğunu, meslek alanlarının daraltıldığı ve mesleğe yapılan saldırıların arttığını, sorunlarına hiçbir çözüm getirilmediğini, Avukatlık Kanunu değişikliği teklifinin de bu süreçte yasalaştığını ifade etti.

“AVUKATLIK MESLEK ALANLARI DARALTILIYOR”

“Her fırsatta ifade ettiğimiz gibi, avukatlara ve barolara yönelik baskı ve saldırılar halkın adil yargılanma hakkına ve demokratik hukuk devletine yöneliktir. Yurttaşlarımızın sosyal medya üzerinden değil, tam bir tarafsızlık ve bağımsızlık içinde, baskıdan uzak yargı makamları nezdinden adalet arayışlarını sürdürmeleri gerekmektedir” diyen İlhan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Avukatların meslek alanları daraltılmakta, avukatlık mesleğinin yerine getirilebilecek faaliyetlerin sayısı giderek arttırılmaktadır. Hızla açılan hukuk fakültelerinden yeterli eğitim ve donanım almamış eğiticiler yüzlerce öğrenci yetiştirmektedir. Her yıl yirmibine yakın genç mezun olarak mesleğe adım atmakta, mesleki, sosyal ve ekonomik sorunlarla boğuşmaktadır.

Güvenilir yargının vazgeçilmez unsurlarından biri etkili bir savunma gücünün varlığıdır. Avukatlık mesleğinin, yargı içindeki etkisinin giderek azaltılma çabaları ve itibarsızlaştırılmasına yönelik çalışmalar savunma gücünü yaralamakta, yargıya olan güveni zedelemektedir. Uygulamada, adil yargılanma hakkının teminatı olan avukatlara, kısıtlama ve engelleme getirilmeye çalışılmakta, ‘avukatsız yargılamanın’ önü açılmak istenmektedir. Avukatlara gerek mesleğin icrası nedeniyle, gerekse de mesleki faaliyetleri nedeniyle yönelen baskı, tehdit ve sözlü ve fiziki saldırılar maalesef inanılmaz boyutlara ulaşmıştır.

Haberin DevamıReklam

“KAMUYA VIP BİNALAR YAPILIRKEN, ADLİYE BİNASI İNŞAATI BİTMİYOR”

Denizli Adliye Sarayı’nın yetersizliğine de değinen İlhan, “Ne yazık ki sorunlarımız sadece mesleğimiz ile sınırlı değildir. Her yıl kaldığımız yerden mesleğimizi icra ettiğimiz fiziki alanların eksikliklerden bahsetmek bizi ziyadesiyle üzmektedir. Şehrimizdeki Tapu Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, birçok kamu binasının hatta VIP Diyanet İşleri binasının bile inşaatı hızla bitirilip, faaliyete geçerken son 6 yıldır inşası devam eden ek adliye binamızın yapımı hala sürmektedir” değerlendirmesini yaptı.

BAĞIMSIZ YARGI VURGUSU

Açıklamasında, bağımsız yargı vurgusu da yapan İlhan, “Denizli Barosu olarak bugün de yargı bağımsızlığının, özgür savunmanın yılmaz bekçisi olmaya devam edecektir. Her türlü cemaat, tarikat, vakıf ve grubun vesayetinden temizlenmiş, yasamanın ve yürütmenin hiçbir etkisi olmaksızın evrensel hukuk kaidelerinin uygulandığı bağımsız bir yargı ve meslektaşlarımızın mesleğini icra ederken her türlü baskı, şiddetten ve zorbalıktan korunması her zaman önceliğimizdir. Tüm kurum ve kurallarıyla hukuk ve demokrasinin tek çare olduğunu, hukukun her alanda üstün kılındığını, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu bir kez daha yineliyor, Atatürk ilke ve devrimlerine, Cumhuriyet değerlerine, demokrasi ve milli egemenliğe, laik demokratik Cumhuriyetimize bağlı kalacağımıza söz veriyor, tüm avukatlarımızın yargıçlarımızın, savcılarımızın ve adliye çalışanlarımızın yeni adli yılını kutluyor, sevgi ve saygılar diliyorum” ifadelerini kullandı.