05.12.2022, Pazartesi
8 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL TOPLUM
  6. /
  7. İlhan: Adil yargılama için avukata ihtiyaç...

İlhan: Adil yargılama için avukata ihtiyaç vardır

Haber Merkezi - 5 Nisan 2021 Pazartesi - 12:55 İlhan: Adil yargılama için avukata ihtiyaç vardır

Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, adil bir yargılama için sadece bilgili, yetenekli, güvenilir hakimlere değil, hukukun üstünlüğüne inanmış dürüst ve cesur avukatlara da ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

A- A+

Avukatlar Günü dolayısıyla Denizli Valiliği önünde tören düzenlendi. Törene Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, CHP İl Başkanı Nuri Çavuşoğlu ve avukatlar katıldı.

“AVUKAT YARGI MEKANİZMASININ SAC AYAĞIDIR”

Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, törende yaptığı konuşmada, güvenilir yargının vazgeçilmez unsurlarından biribinin de etkili savunma gücünün varlığı olduğunu belirterek, “Avukat, yargı mekanizmasının sacayağıdır. Adil bir yargılama için sadece bilgili, yetenekli, güvenilir hakimlere değil hukukun üstünlüğüne inanmış dürüst ve cesur avukatlara da ihtiyaç vardır. Çünkü savunma, demokrasinin, insan haklarının ve hukuk devletinin en büyük güvencesidir. Savunma kutsaldır, günü geldiğinde herkesin savunmaya ihtiyacı olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Avukatlık mesleğinin, yargı içindeki etkisinin giderek azaltılma çabaları ve itibarsızlaştırılmasına yönelik çalışmalar savunma gücünü yaralarken, yargıya olan güveni derinden sarsmaktadır. Uygulamada, adil yargılanma hakkının teminatı olan avukatlara, kısıtlama ve engelleme getirilmeye çalışılmakta, ‘avukatsız yargılamanın’ önü açılmak istenmektedir” diyen İlhan, şöyle devam etti:

“Hukuk devletinin temeli bağımsız yargı, bağımsız yargının istisnasız koşulu da savunmadır. Her zaman söylediğimiz gibi bir kez daha yinelemek isteriz; demokrasinin, hukuk devletinin ve bağımsız yargının varlığı yalnızca avukatlarının etkinliğinin artırılması ile mümkündür. Ülkemiz için ‘yargı reformu’ kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bağımsız yargı, tarafsız adalet ilkeleri ve objektif ölçütlerle hukukun üstünlüğüne dayanmalıdır. Toplumun vicdanına dayalı, evrensel hukuk normları göz önünde bulundurularak, bir takım zümrelere ya da kişilere göre düzenlenmemiş, günümüz koşullarına uygun bir reform, Türkiye Cumhuriyeti’nin önünü her alanda açacaktır.”

YETERSİZ ADLİYE BİNASI ELEŞTİRİSİ

Adliye binasının yetersizliğine de eğinen İlhan, “Üzülerek söylemek isterim ki mesleğimizi icra ettiğimiz fiziki alanların yetersizliği de mesleğimizin sorunlarından birisidir. Şehrimizdeki Tapu Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, birçok kamu binasının hatta VIP Diyanet İşleri Başkanlığı Denizli Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğü binasının bile inşaatı hızla bitirilip, faaliyete geçerken son 6 yıldır inşası devam eden ek adliye binamızın yapımı hala sürmektedir” dedi.

Haberin DevamıReklam

“BARO GENEL KURULU YAPILAMADI, PARTİ KONGRELERİ YAPILDI”

Avukatlık Kanunu’nun 82. maddesi uyarınca ekim ayının ilk haftasında baro genel kurulu ve seçimlerinin yapılmasının sorunluğu olduğuna işaret eden İlhan, “Pandemi sürecinin tam da baroların genel kurul tarihinden bir gün öncesinde hatırlanarak gündeme getirilmesi ve alelacele alınan kurul kararları ile engellenmeye çalışılması, ertelemelerden sonra alınan her tarihe bir neden bulunması akıl alır gibi değildir. Yasa hükümlerine rağmen baroların genel kurul yapması, pandemi, sokağa çıkma kısıtlaması gibi gerekçelerle engellenirken, siyasi partilerin tıklım tıklım dolu kongreleri, faaliyetleri devam eden AVM’ler ve en önemlisi her gün binlerce kişinin bir arada bulunmak zorunda kaldığı adliyeler; bu gerekçenin samimiyetten yoksun olduğunu açıkça göstermektedir. Baro genel kurullarının yapılmaması için önünde hukuken hiçbir engel yoktur. Üye sayısı 400’ün üzerinde olan barolarda pazar günü dışında seçimlerin yapılabilmesi mevzuat gereğince de mümkün değildir. Baro genel kurulları için getirilen 300 kişi ve kişi başı 8 m2 alan sınırlamasının pandemi mücadelesi ile ilgisi yoktur ve ayrıca ne gerçekçi, ne bilimsel, ne de hukuksal bir dayanağı bulunmaktadır” diye konuştu.

“DENİZLİ BAROSU DOĞRULARI SAVUNMAYA DEVAM EDECEK”

Denizli Barosunun yargı bağımsızlığının ve özgür savunmanın yılmaz bekçisi olmaya devam edeceğini, hiçbir cemaat, tarikat, vakıf ve grubun etkisinde olmadan evrensel hukuk kaidelerinin uygulandığı bağımsız bir yargı için çalışmalarını sürdüreceğini dile getiren İlhan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Tüm yurttaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerine saygı gösterilmesini isterken, mesleki sorunlarımızı da titizlikle ele alıp, meslektaşlarımızın mesleğini icra ederken her türlü baskı, şiddetten ve zorbalıktan korunması için elinden gelenin en iyisini yapacaktır. Kuruluşundan bu yana kimden ve ne zaman gelirse gelsin her türlü tehdit ve saldırının karşısında dimdik duran bir baro olarak Denizli Barosu, doğrularını savunmaya, dik duruşuyla hizmet etmeye, hukukun üstünlüğünü korumaya her zaman olduğu gibi devam edecektir.

Atatürk ilke ve devrimlerine, Cumhuriyet değerlerine, demokrasi ve milli egemenliğe, laik demokratik Cumhuriyetimize bağlılığımızı dün olduğu gibi bugün de sürdürecektir. “Medeniyetin ilk şartı adalettir. Bırakın adalet yerini bulsun isterse kıyamet kopsun.” anlayışıyla çıktığımız yolda sorumluluklarımızın, görevimizin kutsallığının ve zorluğunun elbette farkındayız. Çünkü tüm kurum ve kurallarıyla hukuk ve demokrasi tek çaredir.”