26.10.2020, Pazartesi
14 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu

Demirdöğer: Genel kurul erteleme kararı yok hükmündedir

Haber Merkezi - 9 Ekim 2020 Cuma - 13:13 Demirdöğer: Genel kurul erteleme kararı yok hükmündedir

Denizli Barosu Başkan Adayı Adnan Demirdöğer, İçişleri Bakanlığının genelgesi ve buna bağlı olarak İl Hıfzıssıhha Meclisinin kararıyla baro genel kurulunun bu hafta yapılması gereken genel kurulunun ertelenmesini eleştirerek, “yok hükmündedir” yorumunu yaptı.

A- A+

Avukat Adnan Demirdöğer, Denizli Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında, Denizli Barosu Başkanlığınca 47. olağan seçimli genel kurulun 3 Ekim’de, çoğunluk sağlanamaması durumunda 11 Ekimde toplanması için çağrı yaptığını, ancak, İçişleri Bakanlığınca 2 Ekim 2020 tarihinde 16230 sayılı genelge ile COVID-19 önlemleri kapsamında baro genel kurul toplantıları ve seçimlerin 1 Aralık 2020 tarihine kadar ertelenmesine karar verildiğini anımsattı.

Bu Genelgeye dayanılarak, baro genel kurul toplantısının yapılmaması yönünde İl Hıfzıssıhha Meclisi tarafından alınan kararın açıkça hukuka aykırı olduğunu kaydeden Demirdöğer, “Yüksek Seçim Kurulu vermiş olduğu kararla, baro seçimlerinin yapılamayacağını belirtmiş, 24 baro başkanlığı’nın YSK’nın almış olduğu seçimlerin ertelenmesi kararının iptali için yapmış olduğu başvuruyu da reddetmiştir. Baro genel kurullarının ertelenmesi ve iptali ancak kanunla mümkün olup, şu ana kadar buna ilişkin bir düzenleme yapılmamıştır. Baro genel kurullarının ertelenmesine ilişkin alınan bu karar, hukuki dayanağı olmayan, normlar hiyerarşisine aykırı bir karar olup, hukuken yok hükmündedir. Genel kurul ve baro seçiminin yapılmaması ile ilgili alınan kararlar tam kanunsuzluk halidir. Söz konusu bu durum seçme ve seçilme hakkını keyfi olarak ortadan kaldırdığı gibi, hukuk güvenliği ilkesine ve demokrasimize telafisi imkansız zararlar vereceği de aşikardır” dedi.

Denizli Barosu yönetimini 3 Ekim’de aldığı karara uyma çağrısını yapan Demirdöğer, “Denizli Barosu Yönetim Kurulunun oy çokluğu ile YSK kararını gerekçe göstererek seçimli olağan genel kurulumuzun 10-11 Ekim 2020 tarihinde yapılamayacak olduğu ve belirsiz bir tarihe ertelendiğine yönelik kararı, hukuken yok hükmünde olan İçişleri Bakanlığı genelgesi, İl Hıfzıssıhha Meclisi Kurulu kararı ve YSK kararı ile eş değerdir. Baromuz, başta Anayasadan ve 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu’ndan aldığı görevlerini, kendisinin de parçası olduğu hukuksuz kararlar ile yerine getirmemektedir. Gelinen noktada İl Hıfzısıhha Meclisi ve İlçe Seçim Kurulu ile Denizli Baro Başkanlığı tarafından alınan baro seçimlerinin ertelenmesine ilişkin kararlardan derhal dönülerek, baroların en üst organı olan genel kurulların çalışmasının önündeki engelin kaldırılması ve en temel hak olan demokratik seçimlerinin derhal yapılması gerekmektedir” diye konuştu.