12.08.2022, Cuma
22 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL TOPLUM
  6. /
  7. Alayont: Genç mimarlar işsizlik baskısı altında

Alayont: Genç mimarlar işsizlik baskısı altında

Haber Merkezi - 24 Ocak 2022 Pazartesi - 14:01 Alayont: Genç mimarlar işsizlik baskısı altında

Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Mehmet Serdar Alayont, genç mimarların işsizlik baskısı altında olduğunu belirtti.

A- A+

Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Mehmet Serdar Alayont, düzenlediği basın toplantısıyla adaylığını açıkladı. Yönetim kurulu üyesi adaylarını da tanıtan Alayont, mesleki sorunlara dikkat çekerek, mimarlık hizmetlerini içinde barındıran inşaat sektörünün 2018 yılından itibaren sürekli daraldığını söyledi.

Alayont, 2000’li yılların başından itibaren ekonomiyi büyütmek amacıyla lokomotif sektör haline getirilen inşaat sektörünün yaklaşık 2 yıldır devam eden pandemi ve özellikle son 1 yıldır sektörde yaşanan hiperenflasyon etkileriyle bugün adeta durma noktasına kaydederek, “Bu etkilerle birlikte ne yazık ki mesleki hizmet bedellerimiz düşmüş ve genç meslektaşlarımızın birçoğu da ağır bir işsizlik baskısı altında ayakta kalma mücadelesine devam etmektedirler” dedi.

Haberin DevamıReklam

Mesleki hakların yok sayıldığını da belirten Alayont, “Kentlerin oluşturulmasında bilimsel değil rantsal politikaların güdülmeye çalışıldığı, meslek örgütlerinin kamu kurumu niteliğinin göz ardı edildiği bir ortamda TMMOB Mimarlar Odası Denizli Şubesi olarak 15. Olağan Genel Kurul sürecine girmiş bulunmaktayız. Uzun yılların ardından ilk defa yeni şube hizmet binamızda yer alan konferans salonumuzda gerçekleştirecek olduğumuz Genel Kurulumuzun biz mimarlar ve kentimiz için üretken ve faydalı geçmesini umut ediyoruz” diye konuştu.

YÖNETİM KURULU ADAYLARI

Basın toplantısında listesini de açıklayan Alayont, yönetim kuruluna Duygu Yürekli, Ceyda Tanrıkulu Karaman, Volkan Dayıoğlu, Fatoş Özen Dilman, Nedim Öz ve Kadir Çağın aday olduğunu bildirdi.